Szukaj

Przyjmowanie suplementów z choliną w trakcie ciąży może być nowym sposobem zapobiegania schizofrenii

Podziel się
Komentarze0

Cholina to niezbędny składnik pokarmowy, podobny do witaminy D, który znajduje się w takich produktach jak wątróbka, chude mięso, ryby, orzechy i jaja. Według najnowszych badań ten związek chemiczny, podawany jako suplement diety w trakcie ostatnich dwóch trymestrów ciąży oraz w pierwszych miesiącach życia noworodka, osłabia fizjologiczne czynniki zwiększające ryzyko schizofrenii.Wyniki te, zaobserwowane u 33-dniowych noworodków, otwierają nowe możliwości nie tylko w leczeniu schizofrenii, ale także w lepszym wykrywaniu markerów choroby na długo przed jej ujawnieniem się.

Cholina jest również badana pod kątem jej dobroczynnego wpływu na leczenie marskości oraz przewlekłego zapalenia wątroby, depresji, utraty pamięci, choroby Alzheimera, demencji starczej i różnych rodzajów ataków.

W trakcie badań wykorzystano metodę polegającą na powtarzaniu tego samego odgłosu i obserwowaniu procesów zachodzących w mózgu. U zdrowych osób mózg w pełni reaguje na pierwsze odgłosy klikania, ale odruch ten później powstrzymany w momencie pojawienia się kolejnego kliknięcia.

Natomiast u pacjentów ze schizofrenią reakcja ta zwykle nie jest dostatecznie zahamowana, co jest związane ze słabym przenikaniem bodźców zmysłowych oraz z rodzinnym ryzykiem wystąpienia choroby.


Ponieważ schizofrenia zwykle nie ujawnia się przed osiągnięciem dojrzałości, zahamowanie odruchu, które można zauważyć u niemowląt, stało się wyznacznikiem choroby.  

Podczas przeprowadzania eksperymentu połowa zdrowych, ciężarnych pacjentek dwa razy dziennie przyjmowała ampułki z lecytyny i choliną, natomiast drugiej połowie podawano placebo.

Po porodzie, niemowlęta również zostały podzielone na dwie grupy, z których jedna zażywała placebo, a druga suplement diety.

Po przeprowadzeniu badania z powtarzaniem odgłosów okazało się, ze 86% noworodków, które zarówno przed, jak i po porodzie brały cholinę, potrafiło hamować swe reakcje. W drugiej grupie tylko 43% dzieci powstrzymywało swe odruchy.

Jak wyjaśnia jeden z autorów badań, profesor Robert Freedman: „geny powiązane ze schizofrenią są powszechne, dlatego środki zapobiegające tej chorobie muszą nie tylko zostać zastosowane do całego społeczeństwa, ale też powinny być bezpieczne.”

Według profesora Freedmana, doświadczenia przeprowadzane z choliną pokazują, że jej zażywanie w trakcie ciąży pomaga w rozwoju funkcji kognitywnych u niemowląt.

„Nasze wyniki, wskazujące na to, że cholina łagodzi patologiczne zmiany wpływające na zwiększenie ryzyka schizofrenii, muszą być teraz w dalszym ciągu żmudnie badane, tak aby ocenić, czy cholina może zmniejszyć również ryzyko późniejszego rozwoju choroby”, dodaje Freedman.

Komentarze do: Przyjmowanie suplementów z choliną w trakcie ciąży może być nowym sposobem zapobiegania schizofrenii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz