Szukaj

Przedciążowa otyłość matki może mieć duży wpływ na rozwój dziecka

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania opublikowane na sciencedaily.com wykazały, że u dzieci kobiet, które miały nadwagę zanim zaszły w ciążę, istnieje większe ryzyko wystąpienia obniżonych funkcji poznawczych. Zaburzenia owych funkcji zostały zmierzone u dzieci w wieku 5-7 lat, przez testy z matematyki i czytania ze zrozumieniem. Wyniki badań niedługo pojawią się także w Maternal and Child Health Journal.Wcześniejsze badania sugerowały, że przedciążowa nadwaga kobiet, może mieć negatywny wpływ na narządy wewnętrzne dziecka, takie jak serce, wątroba bądź trzustka. Rozwój narządów wewnętrznych w okresie płodowym, przebiega w sposób indywidualny u każdego dziecka. Wpływ na tempo rozwoju ma budowa fizyczna matki. Odnosząc się do tych wyników, naukowcy z Ohio State University postanowili dowiedzieć się, czy nadwaga matki ma także wpływ na płodowy rozwój mózgu dziecka.

Jednym ze sposobów na zmierzenie rozwoju mózgu, jest zmierzenie zdolności poznawczych - powiedziała Rika Tanda, główna pomysłodawczyni oraz kandydat na doktora pielęgniarstwa w stanie Ohio. Powyższe badanie nawiązywało poniekąd do odkryć wynikających z poprzednich badań, wskazujących na dużą ilość czynników wpływających na stopień rozwoju funkcji poznawczych u dziecka. Zaliczają się do nich na przykład: stopień w jaki środowisko w którym wychowuje się dziecko, stymuluje jego rozwój funkcji poznawczych, stosunki rodzinne, a także wykształcenie matki oraz jej zdolności poznawcze.

Nowym elementem w niniejszych badaniach jest zmierzenie wpływu środowiska, w jakim kształtuje się płód i potraktowanie go, jako jednego z czynników ryzyka - rzekła Pamela Salsberry, starsza autorka badań oraz profesor pielęgniarstwa w stanie Ohio. Jeśli uda nam się znaleźć dobry sposób do zrozumienia z jakim stopniem ryzyka zaburzeń poznawczych rodzi się każde dziecko, będziemy mogli dopasować środowisko poporodowe tak, by dziecko mogło osiągnąć w nim maksimum swoich potencjalnych możliwości.

Naukowcy wykorzystali dane z National Longitudinal Survey of Youth (NLSY) z roku 1979, kiedy to przeprowadzono badania matek i dzieci, na grupie reprezentatywnej mężczyzn i kobiet, będących w wieku 14-21 lat (ukończonym najpóźniej w grudniu 1978). Z tej bazy danych, Rika Tanda  wyselekcjonowała informacje o 3,412 dzieciach w wieku 5-7 lat, urodzonych terminowo przez matki, które poddały się badaniu NLSY. U dzieci tych nie stwierdzono żadnych zaburzeń fizycznych bądź problemów natury poznawczej.


Nawiązując do udokumentowanej liczby charakterystyki matek i środowiska rodzinnego, naukowcy ocenili stopień funkcji poznawczych u dzieci, bazujących na ich udziale w Peabody Individual Achievement Test - testach mierzących zdolności poznawcze, opartych na zdolnościach czytania oraz rozwiązywania problemów matematycznych.

Badacze obliczyli indeks masy ciała matek (BMI) oparty na zależności pomiędzy wzrostem i wagą. Ponad połowa matek mieściła się normie BMI przed ciążą, 9,6% było otyłych (co oznacza, że ich BMI wynosiło 30 lub więcej).

Opierając się na wszystkich zmiennych, badania wykazały, że przedciążowa otyłość matek miała negatywny wpływ na wyniki dzieci wzarówno w testach z matematyki, jak i w czytaniu. Dzieci otyłych matek miały średnio o 3 punkty mniej w czytaniu oraz dwa punkty mniej w zadaniach matematycznych, niż dzieci kobiet o wadze normalnej. Oznacza to, że wynik wśród wszystkich dzieci wynosił 106,1 z czytania, a także 99,9 z matematyki.

Tanda stwierdziła, że lekarze mogą wykorzystać powyższe wyniki, by pomóc w zachęcaniu swoich pacjentek w okresie, w którym mogą zostać matkami, do utrzymania zdrowej, normalnej wagi, zwłaszcza jeśli planują zajść w ciążę.


Jest to duże badanie wśród populacji, dlatego nie możemy powiedzieć, że na poziomie indywidualnym, decyzja jednej osoby o zmianie wagi, może zmienić wyniki dziecka - powiedziała Rika Tanda. Jednakże wyniki tych badań sugerują, że dzieci urodzone przez matki mające nadwagę przedciążową, mogą wymagać szczególnego wsparcia w nauce, ze względu na mniej rozwinięte funkcje poznawcze.

Salsberry dodała: Waga nie odbiegająca od normy nie jest dobra jedynie przez wzgląd na dzieci. Jest ona także ważna dla zdrowia matek. Ale jest ważnym zrozumienie, że otyłość matek podczas ciąży może mieć także wpływ na dzieci.

Bez aktualnych wyników badań poziomu insuliny oraz poziomu cukru we krwi u kobiet i płodów, naukowcy nie mogą na pewno stwierdzić, że przedciążowa otyłość może mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka. Jednakże wcześniejsze badania wykazały, iż procesy metaboliczne zachodzące w organizmie matki wpływają na rozwój mózgu w okresie wzrostu oraz formowania się synaps.

Naukowcy zwrócili jednak uwagę na to, że otyłość nie oznacza od razu nieuchronnej skłonności do chorób u dziecka.

Mogą być dwie matki, które w rzeczywistości mają zupełnie odmienne od siebie profile metaboliczne. Na potrzeby tego badania, jej waga stała się punktem wyjścia do danych biologicznych, które chcielibyśmy mieć, ale nie mamy. - powiedziała Salsberry.

Dane społeczno-ekonomiczne z badań, opartych na poprzednich wynikach wskazują, że warunki poporodowe, w jakich znajduje się dziecko, mogą mieć duży wpływ na ich wyższe wyniki testów. Do warunków tych zaliczają się także: ilość książek w domu, bezpieczna przestrzeń do zabawy oraz ilość wspólnych rodzinnych posiłków. Dziewczęta oraz pierworodni chłopcy wykazują także lepsze wyniki w testach matematycznych oraz w czytaniu za zrozumieniem, niż ich młodsze rodzeństwo oraz chłopcy, którzy nie urodzili się pierwsi.

Nawiązując do wszystkich zebranych danych, Tanda twierdzi, że badania pokazują także, jak zdrowe rozbieżności mogą przynosić długotrwałe efekty.

Młodym kobietom, które wychowały się w biedzie, które miały mniejszy dostęp do zdrowego jedzenia, co objawiało się dietą uboższą o produkty wysokiej jakości, grozi większe ryzyko posiadania dziecka, które będzie miało te same wady i powieli jej los – twierdzi Tanda.

Naukowcy kontynuują badania, testują wpływ innych czynników na dziecięce zdolności poznawcze. Zaliczają do nich płeć, rasę, a także różnice wieku matek.

Badania te zostały nagrodzone przez Ruth L. Kirschstein National Research Service Award, związek doktorantów, sponsorowany przez National Institute of Nursing Research.

Komentarze do: Przedciążowa otyłość matki może mieć duży wpływ na rozwój dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz