Szukaj

Poziom witaminy D w ciele ciężarnej kobiety wpływa na stan uzębienia jej dzieci

Podziel się
Komentarze0

Niski poziom witaminy D w organizmie ciężarnej kobiety związany jest z większym ryzykiem ubytków w zębach jej dzieci, sugerują najnowsze badania przeprowadzonym w Kanadzie. Wyniki opublikowano w magazynie Pediatrics.

Etap badań

Wcześniejsze badania wykazały, że niedobór witaminy D u matki może prowadzić do wad szkliwa w zębach dzieci - które zaczynają wykształcać się jeszcze w macicy - i że te wady mogą zwiększać ryzyko wystąpienia próchnicy. Dr Robert J. Schroth ze szkoły dentystycznej Uniwersytetu Manitoba w Winnipeg zastanawiał się, czy niski poziom witaminy D u kobiet w okresie ciąży również przekłada się na zwiększenie tego ryzyka.

Zmierzono poziom witaminy D u 207 kobiet w drugim lub na początku trzeciego trymestru ciąży, a następnie zbadano zęby 135 narodzonych dzieci w wieku ok. 16 miesięcy. Przyszłe matki rekrutowano przeważnie z ubogich obszarów miejskich.

Poziomy witaminy D u kobiet był w zakresie normy, jednak u 1/3 matek jego stężenie było zbyt niskie. Ubytki, w zależności od stosowanej przez naukowców definicji, wykryto u 23-36% niemowląt. Zaobserwowano też, że istnieje bezpośredni związek między niskim poziomem witaminy D u matek i wyższą liczby ubytków u ich dzieci- poziom witaminy był znacznie wyższy u kobiet, których dzieci nie miały próchnicy. Z pojawieniem się ubytków silnie powiązano występowanie defektów szkliwa.

Debata nad witaminą D

Badacze uważają, że poprawa jakości żywienia podczas formowania się zębów - a więc jeszcze w okresie przed narodzinami się dziecka, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy: "należy rozpocząć działania profilaktyczne w czasie ciąży przez poprawę diety matki albo poprzez suplementację witaminy D." Zwolennikiem przyjmowania witaminy w trakcie ciąży jest William B. Grant z the Sunlight, Nutrition and Health Research Center w San Francisco: "Wszystkie kobiety w ciąży i karmiące muszą przyjmować 4000-5000 jednostek witaminy D3 na dzień. Istnieje wiele korzyści dla pacjentek w ciąży, w tym: zmniejszenie ryzyka cukrzycy, zapobieganie infekcjom np. dróg oddechowych, przedwczesnemu porodowi, stanowi przedrzucawkowemu, negatywnemu oddziaływaniu na płód- poprzez zapobieganie wadom wrodzonym, w tym bardzo możliwe, że autyzmowi".

Ale dr Philippe P. Hujoel z University of Washington School of Dentistry w Seattle nie zgadza się, że wszystkie kobiety w ciąży potrzebują suplementów witaminy D: "W miejsce suplementacji, polecam utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D w czasie ciąży w naturalny sposób - ciesząc się słońcem, wybierając odpowiednią żywność- dzikiego łososia, tuńczyka ahi, pieczarki i jajka. Dodatkowo, zmniejszenie spożycia węglowodanów zmniejszy zapotrzebowanie organizmu na witaminę D "- radzi- "Należy unikać cukru. Jest niezbędnym paliwem dla ubytków w zębach i spala witaminę D".

Opracowała: Monika Klimczak

Komentarze do: Poziom witaminy D w ciele ciężarnej kobiety wpływa na stan uzębienia jej dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz