Szukaj

Poziom testosteronu w okresie płodowym wpływa na ośrodek przyjemności w mózgu

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania, które prowadził doktor Michael Lombardo, profesor Simon Baron-Cohen i ich koledzy z University of Cambridge wskazują, że poziom testosteronu we wczesnym rozwoju płodu wpływa później na wrażliwość obszarów mózgu związanych z przetwarzaniem informacji i wpływa na skłonność do angażowania się w niektóre zachowania.Chociaż występuje on na niskim poziomie u kobiet, testosteron jest jednym z głównych hormonów płciowych wpływających na różnice pomiędzy płciami. U dorosłych i młodzieży testosteron redukuje poziom strachu, zachęca do podejmowania ryzykownych zachowań i zmniejsza obawę o konsekwencje.

Wiedza ta sugeruje, że jest on związany z zachowaniem równowagi pomiędzy unikaniem zachowań a podejmowaniem ich. Ilość takich zachowań jest zwiększona w okresie nastoletnim, a także pojawia się w skrajnych warunkach, takich jak zaburzenie zachowania, depresja, uzależnienia czy autyzm.

Naukowcy od dawna wiedzą, że różnica płci wpływa na wiele aspektów zaburzeń psychicznych, w tym na wiek zachorowania czy też na częstość ich występowania.


Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, zaś uzależnienie od alkoholu pokazuje odwrotną tendencję. Oprócz wielu innych czynników, poziom hormonów płciowych może być ważnym czynnikiem przyczyniającymi się do różnic płciowych w psychopatologii.

Jednakże dotychczas skupiano się na poziomie hormonów płciowych u osób dojrzewających i już dojrzałych, poświęcając niewiele uwagi hormonom w okresie prenatalnym.

W badaniu przeprowadzonym przez doktora Michaela Lombardo i profesora Simona Baron-Cohena przebadano 8-letnich chłopców, którym wcześniej - korzystając z wód płodowych - zmierzono poziom testosteronu w 13 tygodniu ciąży.

Chłopcom za pomocą rezonansu magnetycznego zeskanowano mózgi podczas pokazywania im zdjęć z negatywnymi, pozytywnymi, neutralnymi bądź też zmienionymi twarzami.

Okazało się, że zwiększony poziom testosteronu w życiu płodowym zwiększa wrażliwość mózgu na pozytywne sygnały. Tym samym chłopcy ze zwiększonym poziomem testosteronu przed urodzeniem reagują bardziej pozytywnie na pozytywne emocje wyrażane twarzą, niż chłopcy z mniejszą ilością testosteronu reagują na negatywne emocje. Testosteron wpływa więc na ośrodek przyjemności w mózgu, podsumowują specjaliści.

Komentarze do: Poziom testosteronu w okresie płodowym wpływa na ośrodek przyjemności w mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz