Szukaj

Pielęgnacja skóry brzucha w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Będąc w ciąży, warto dbać o kondycję swojego ciała i skóry. Należy jednak pamiętać, że to co wcześniej nie wywoływało u nas żadnych niepożądanych efektów nagle może nas uczulać. Nasza skóra brzucha jest wtedy bardzo wrażliwa, dlatego zadajemy sobie pytanie: Jak o nią dbać?

Pielęgnacja skóry brzucha w ciąży

Kosmetyki hipoalergiczne

Nagły wzrost poziomu hormonów jest odpowiedzialny za liczne zmiany zachodzące w obrębie skóry. Staje się wtedy ona bardzo wrażliwa. Często występują zaczerwienienia, podrażnienia i wysypki po użyciu kosmetyku, który wcześniej nie wywoływał żadnych zmian.

Kosmetyki hipoalergiczne są doskonałym rozwiązaniem podczas ciąży. Są one bardzo dokładnie przebadane i nie wywołują żadnych reakcji alergicznych. Pozbawione są także substancji takich jak: retinol, witamina A, kwasy owocowe i olejek rozmarynowy, ponieważ mogą one zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.

Niepożądane rozstępy

W trakcie ciąży wraz ze wzrostem dziecka, powiększa się brzuch. Szybkie przybieranie w tym okresie na wadze może powodować znaczne pogorszenie się kondycji skóry po porodzie. Kobiety, które przed ciążą dbały o swoją sprawność fizyczną mogą cieszyć się okrągłym i jędrnym brzuszkiem. Natomiast u tych, które prowadziły mniej aktywny tryb życia jest on bardziej rozległy na boki i większy. Jednak w obu przypadkach po porodzie mogą pojawić się rozstępy. Powstają one z powodu rozciągnięcia i uszkodzenia tkanki łącznej skóry.

Przyczyny powstawania rozstępów

Jest wiele czynników, które powodują powstawanie rozstępów. Najbardziej istotną rolę odgrywają geny. Jeśli po mamie odziedziczyłaś skłonności do rozstepów istnieje prawdopodobieństwo, że ujawni się to podczas ciąży. Sposobem na zapobieganie powstawania niechcianych zmian na skórze po porodzie jest kontrola wagi. W przypadku, gdy kobieta znacząco przybiera na wadze w okresie ciąży sprzyja to powstawaniu rozstępów. Wpływ na wygląd naszego brzuszka mają także czynniki hormonalne oraz zaburzenia w funkcjonowaniu tkanki łącznej.

Czy można zapobiec rozstępom?

Aby uniknąć zmian po porodowych warto już od samego początku wcierać w skórę specjalne kremy ujędrniające oraz oliwkę. Przed użyciem należy jednak skonsultować się z lekarzem w celu upewnienia, że dany kosmetyk nie wywoła nieporządanych reakcji.

Julita Jędrych

Komentarze do: Pielęgnacja skóry brzucha w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz