Szukaj

Alergia a ciążą

Podziel się
Komentarze0

Ciąża  to okres kiedy kobieta powinna dbać o zdrowy tryb życia, a także odpowiednią dietę. Niestety coraz więcej z nas w czasie ciąży cierpi z powodu alergii. Istnieją jednak środki, które pomagają nam przebyć ten okres w miarę komfortowo i urodzić zdrowego noworodka.


Najlepszym sposobem walki z uciążliwymi dolegliwościami jest pozbycie się substancji, które powodują reakcje alergiczne. Oczywiście związane jest to zauważeniem alergenów i tak np. przy uczuleniu na pokarm nie spożywaj tego co wywołuje dolegliwości. Bez względnie na to powinnaś unikać artykułów, które wykazują właściwości uczulające. Twój lekarz powinien poinformowac Cię  o wprowadzeniu diety eliminacyjnej, która polega na  usunięciu z jadłospisu pokarmów powszechnie uważanych za  alergiczne m.in orzechy, owoce cytrusowe, mleko krowie. Gdy Twoją alergie wywołują roztocza - żyjące w kurzu - unikaj czynności związanych z sprzątaniem dywanów, praniem tkanin, w których rozwijają się pasożyty. Często powinnaś zmieniać pościel i wietrzyć pomieszczenie w którym śpisz. Jeżeli objawy nasilają się w kontakcie z pyłkami roślin-unikaj spacerów w słoneczne dni. Najkorzystniej wybierać wtedy poranki lub wieczory, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest najmniejsze. 


Bardzo ważna jest również odpowiednia ilość snu i unikanie sytuacji stresowych,które potęgują reakcje alergiczne. Nie zawsze istnieje możliwość uniknięcia kontaktu z alergenem. Wtedy najskuteczniejszym rozwiązaniem są leki antyalergiczne. Należy pamiętać  o tym, iż tylko alergolog może zadecydować, który medykament powinnaś przyjmować – i tym samym ustalić odpowiednią dawkę.

Nie decyduj się sięgać po lekarstwa na własną rękę. Niewłaściwie zaaplikowany lek, może źle działać na rozwój płodu. Przyszła mama,która boryka się z problemami alergicznymi powinna być pod stalą opieką ginekologa, ale również alergologa.

W przypadku wystąpienia uczulenia można skorzystać z bezpiecznych metod leczniczych:
  • Alergia wziewna i kontaktowa- picie wapna najlepiej do 1000mg dziennie
  • Alergia atopowa, podrażnienia skóry- kremy i maści np.  Alantan, Lipobaza
  • Alergiczny nieżyt nosa- płukanie nosa roztworem wody morskiej lub solą fizjologiczną.

W wypadku bardzo silnych dolegliwości alergicznych istnieje niewielka możliwość podania organizmu immunoterapi, czyli szczepieniu. Niestety terapie tą rozpoczyna się dopiero po zakończeniu karmienia piersią, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Związane jest to z początkowymi dawkami alergenów , które są uderzeniowe.

Pamietaj, że nawet jeżeli jesteś w grupie osób cierpiących na alergie , przy przestrzeganiu zaleceń lekarza, możesz urodzić zdrowego malca i przebyć w miarę komfortowo ciąże.

Komentarze do: Alergia a ciążą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz