Szukaj

Picie alkoholu a planowanie dziecka

Podziel się
Komentarze0

Zapewne każdy wie, że ciężarna kobieta powinna całkowicie zrezygnować z alkoholu w czasie ciąży i karmienia piersią. Nawet maleńka ilość trunku wypitego podczas ciąży może spowodować  u dziecka opóźnienie umysłowe, dysfunkcje mózgu, anomalie rozwojowe, problemy w uczeniu się, a także o charakterze psychicznym i społecznym. Jednak nie wszyscy wiemy jak wygląda sprawa z piciem alkoholu w okresie, gdy dopiero staramy się o potomka.

Picie alkoholu a planowanie dziecka

Przyszła mama powinna zrezygnować z alkoholu gdy stara się o dziecko

Chociaż nie istnieją żadne zakazy ze strony specjalistów dotyczące picia alkoholu przez kobiety w okresie przedciążowym, to powinny one kierować się zdrowym rozsądkiem. Bo nie ma przecież żadnego ostrzeżenia czy znaku, że właśnie doszło do zapłodnienia. Zazwyczaj kobieta dowiaduje się o tym jakiś czas po fakcie. Dobrze jeżeli uda się wykryć ciążę w początkowych tygodniach. Ale co jeśli przyszła mama zda sobie sprawę ze swojego stanu, gdy ciąża będzie trwać już trzy lub cztery miesiące? Nawet jeżeli od razu odstawi alkohol, to przecież płód i tak miał styczność z trucizną.

Nie wiadomo jaka ilość i w którym momencie może zaszkodzić dziecku i spowodować upośledzenie jego rozwoju. Dlatego warto odstawić wszelkie używki, w tym alkohol już w momencie podjęcia decyzji o chęci zostania rodzicem.

Kolejną sprawą jest to, że alkohol wpływa niekorzystnie na organizm i może powodować zaburzenia w cyklu menstruacyjnym. Kobieta, która na własne życzenie doprowadza swój organizm do rozstrojenia, utrudnia sobie tym samym możliwość zajścia w ciążę.

Są kobiety, które nie chcą zrezygnować z alkoholu chociażby ze względu na czas, jaki mogą zająć starania się o dziecko. Jeżeli dodać do tego okres ciąży i karmienia, trzeba byłoby zrezygnować z napojów wyskokowych na mniej więcej dwa lata. W takiej sytuacji warto zamienić mocniejsze alkohole na te z mniejszą ilością procentów.


Mężczyzna również powinien zrezygnować z alkoholu


Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że jeżeli mężczyzna spożył alkohol, to jest on obecny w całym jego organizmie. Skoro tak, to plemniki też mogą być „pijane”. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia w takim momencie, trunek zawarty w nasieniu bez żadnego problemu przenika do komórki jajowej. W efekcie płód już od pierwszych chwil swojego istnienia jest narażony na szkodliwe działanie alkoholu.


-Badania wykazały, że dzieci mężczyzn, którzy pili więcej niż dwa drinki dziennie na miesiąc poprzedzający zapłodnienie, ważyły o 180 gram mniej niż inne dzieci. Niska masa urodzeniowa jest poważnym problemem, mogącym wpłynąć na rozwój intelektualny i fizyczny dziecka – mówi dietetyk Ewa Fidler.

Co więcej, podczas starania się o potomka, zalecane jest by mężczyzna zaniechał spożywania alkoholu jeszcze z innego powodu. Otóż znacząco wpływa on na zachowanie plemników, co czasami może okazać się poważnym problemem (szczególnie w sytuacji, gdy plemniki z natury nie są żywotne). Wtedy nawet długotrwałe starania mogą nie przynieść żadnego efektu.

Warto też wiedzieć, że – jak wykazują badania – nadmiar alkoholu oprócz osłabienia żywotności plemników może  spowodować obniżenie ich ogólnej liczby. Panowie – nie zmniejszajcie sobie szans na zostanie ojcem!

Ponadto częste picie alkoholu już nawet w niewielkich ilościach może być przyczyną impotencji. W takim przypadku nawet nie można mówić o staraniach się o dziecko, gdyż po prostu stają się one niemożliwe.

Pożegnanie z alkoholem

Warto ustalić termin, od którego będziemy stronili od wszelkich trunków. Możemy zrobić to w rodzinnym gronie lub sam na sam z drugą połówką. Będzie to wspaniała okazja do wzniesienia toastu i „pożegnania” się na jakiś czas z alkoholem.

Czy chcemy by nasze dziecko już na początku życia miało „pod górkę”? Czy może pragniemy spłodzić zdrowego potomka, u którego lekarze nie wykryją zaburzeń i upośledzeń rozwojowych? Jeżeli jesteśmy na etapie powiększania rodziny, warto odpowiedzieć sobie na te pytania zanim sięgniemy po kufel piwa czy lampkę wina.


Autor:

Zuzanna Wróbel

Komentarze do: Picie alkoholu a planowanie dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz