Szukaj

Czy dziecko widzi i słyszy w brzuchu mamy?

Podziel się
Komentarze0

Każdą mamę zastanawia czy jej dziecko widzi i słyszy w brzuchu. W wielu czasopismach można przeczytać na temat tego, że warto w czasie ciąży słuchać muzyki czy czytać naukowe gazety bo dziecko będzie mądre. Czy jest tak naprawdę? Czy jest możliwe, że maleństwo słyszy przez grubą powłokę skórną brzucha mamy?Do niedawno sądzono, że płód nie jest w stanie nic słyszeć czy czuć w brzuchu mamy. Rozwijający się w macicy mamy jest przecież oddzielony od świata zewnętrznego. Badania prenatalne w dzisiejszych czasach pokazują, że teza ta była mylna. Ochrona jaką ma dziecko w brzuchu mamy nie izoluje go całkowicie od czynników zewnętrznych. Płód jest w stanie rejestrować za pomocą zmysłów wszelkie sygnały dochodzące z zewnątrz.

Od kiedy płód zaczyna słyszeć?

Uszy u rosnącego płodu wykształcają się dość wcześnie jednak pełną dojrzałość uzyskują w 24 tygodniu.  Z przeprowadzonych badań na nienarodzonym dziecku już od 16 miesiąca wykazuje ono reakcje ruchowe na powtarzające się dochodzenie bodźców akustycznych z zewnątrz. Reakcje te są uzależnione od siły odczuwalnego dźwięku oraz ich pochodzenia np. głos mamy, bicie serca mamy czy odgłosy obce z zewnątrz.

Od początku ciąży płodowi towarzyszą liczne odgłosy związane z fizjologią kobiety. Codziennie słyszy ono bicie serca mamy, szmery oddechowe, odgłosy związane z pracą jelit. Dlatego po urodzeniu można spróbować uspokajać noworodka przykładając go do serca, gdyż ten dźwięk wywoła u niego poczucie bezpieczeństwa. Również twój głos jest słyszalny przez malucha. Odczuwa on krzyk, śmiech, twoje emocje dlatego warto uważać na ton w jakim się mówi. Oznaką słyszenia odgłosów mogą być odczuwalne ruchy dziecka w brzuchy mamy.


Na początku dźwięki, które dochodzą do malca przewodzone są przez skórę i płyn owodniowy, który rozprzestrzenia fale dźwiękowe. Dopiero po 6 miesiącu w pełni odczuwa wszystkie sygnały akustyczne. Dlatego warto puszcza dziecku w początkowych miesiącach muzykę np. z głośnika czy słuchawek wprost przyłożonych do nagiego brzucha. Później maleństwo z dobrze rozwiniętym słuchem (ok. 25 tygodnia) będzie rozróżniało dźwięki czy odgłosy odbierane z zewnątrz. Na małego będzie dobrze oddziaływać muzyka spokojna, klasyczna. Naukowcy potwierdzili również korzystny wpływ muzyki na rozwój płodu. Działa ona stymulująco na układ nerwowy i zapobiega obumieraniu niektórych komórek nerwowych, które następuje w czasie porodu.


Trzeba jednak uważać, gdyż w końcowych miesiącach ciąży dziecko głośniejsze dźwięk może odbierać negatywnie. Przeprowadzone badania pokazały, że gwałtowne dźwięki o dużej sile decybeli wywołują u dziecka stres i szybsze bicie serca.

Czy płód widzi?

Naukowcy nie wszystko odkryli na temat tego narządu u nienarodzonego dziecka. Wiadomo jednak, że jest to narząd, który rozwija się najpóźniej w ciąży. Dopiero w 25 tygodniu ciąży płód rozwiera oczy. W tym czasie rozwija się siatkówka, tęczówka, rogówka, rzęsy i brwi, które są zauważalne na USG.

Jednak narząd ten nie jest dobrze rozwinięty. Dziecko widzi w brzuchu mamy wszystko do góry nogami i na odległość nie większa niż 30 cm. Dopiero po urodzeniu zaczyna on normalnie funkcjonować. Dzieje się tak dlatego, że w brzuchu mamy jest ciemno i nie ma bodźców, które pobudzałyby oczy malca.

W końcowych miesiącach ciąży (od ok. 33 tygodnia) dziecko odróżnia światło od ciemności. Mruga również powiekami. Lekarze przypuszczają, że dziecko zaczyna w tych tygodniach odróżniać natężenie światła np. podczas wystawienia brzucha na słońce postrzega je jako dużą czerwona plamę. Nie ma wyników badań, które by jasno mówiły, że jest możliwe odróżnianie kształtów przez malca w późnych miesiącach ciąży. Jednak nie jest to całkowicie wykluczone.

Warto zapamiętać sobie, że dziecko pomimo tego, że rozwija się w macicy odczuwa pewne dźwięki i sygnały świetne. Jest to bardzo ważne, gdyż bezpośrednie zachowanie przyszłej mamy i nastrój ma na nie wpływ. To od niej zależy czy będzie on negatywny czy pozytywny.


Komentarze do: Czy dziecko widzi i słyszy w brzuchu mamy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz