Szukaj

Punkcja pępowiny - kordocenteza

Podziel się
Komentarze0

Punkcja pępowiny inaczej zwana jest kordocenteza. Jest to zabieg podjęty dla uzyskania próbki krwi dziecka, kiedy znajduje się ono w jeszcze w macicy. Nie jest to zabieg wykonywany powszechnie tylko w razie podejrzenia wad płodu, ciężkiej infekcji wirusowej dziecka oraz wystąpienia konfliktu serologicznego. Metoda ta jest wykonywana przy znieczuleniu miejscowym.Jak wygląda takie badanie?


Kordocenteza polega na wprowadzeniu igły przez powłoki brzuszne oraz łożysko do pępowiny dziecka i pobraniu z niej krwi do analizy. Jest ona wykonywana pod kontrola badania ultrasonograficznego oraz w warunkach szpitalnych.

Badanie takie trwa kilkanaście minut, zaś ciężarna pozostaje kilka godzin po zabiegu pod obserwacją lekarską. Wyniki z takiego badania zwykle otrzymuje się po siedmiu dniach.

Jakie wiąże się ryzyko z punkcja pępowiny?

Nie jest to jednak badanie nieinwazyjne. Jest ono bardzo trudne do przeprowadzanie, dlatego mogą podczas niego wystąpić powikłania. Szczególnie w przypadku złego ułożenia łożyska oraz wczesnego trymestru ciąży. Lekarze zazwyczaj wykonują je po 18 tygodniu ciąży.  Lekarze przed wykonaniem punkcji zbiera wszelkie informację dotyczące stanu zdrowia pacjentki.


Po wykonaniu badania mogą wystąpić infekcję wewnątrzmaciczne oraz krwawienie. Może, również dojść do uszkodzenia struktur płodu. Jak przy każdym zabiegu objętym znieczuleniem mogą pojawić się powikłania natury anestezjologicznej.

Na podstawie tego badania można stwierdzić:

  • czy dziecko dobrze się rozwija,

  • czy dziecko nie jest obciążone wadami genetycznymi,

  • grupę krwi dziecka przy ryzyku wystawienie konfliktu serologicznego,

  • DNA dziecka,

  • niedokrwistość płodu,

  • stan dotlenienia dziecka.

Badanie to pozwala przy wykryciu wszelkich nieprawidłowości na podjecie leczenia wewnątrzmacicznego. Przy wystąpieniu niedokrwistości płodu podejmuje się terapię polegającą na wewnątrzmacicznej transfuzji krwi, aż do momentu osiągnięcia dojrzałości płodu.  Lekarz może zlecić to badanie jeżeli w rodzinie występują choroby dziedziczne lub kiedy rozwój ciąży jest nieprawidłowy.

Komentarze do: Punkcja pępowiny - kordocenteza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz