Szukaj

Cukrzyca i związane z nią zagrożenia w ciaży

Podziel się
Komentarze0

Kobiety, które chorują na cukrzycę w czasie ciąży powinny szczególnie uważać. Kontrolowanie poziomu cukru, w tym specjalnym okresie jest bardzo ważne, gdyż powikłania mogą zagrozić matce i jej nienarodzonemu dziecku. Szczególnie ważne jest to w pierwszych tygodniach ciąży.

Cukrzyca i związane z nią zagrożenia w ciaży


Cukrzyca i jej typy

Cukrzyca
jest chorobą, która uniemożliwia organizmowi odpowiednie przyjmowanie pokarmów. Jest to choroba metaboliczna, która powstaje przez niewłaściwe działanie insuliny. Wiąże się to z tym, iż insulina, która wytwarzana jest w trzustce nie przenosi glukozy (cukru, będącego źródłem energii) a zatem gromadzi się on we krwi i przedostaje się do moczu przez nerki. Występuję wtedy podwyższony poziom cukru we krwi zwany cukrzycą.

Nie jest to choroba jednolita. Zazwyczaj dzieli się ona na dwa typy:

Cukrzyca insulinożerna (IDDM) - wiąże się ona z niemożnością wyprodukowania dostatecznej ilości insuliny przez trzyustkę

Cukrzyca insulinoniezależna (NIDDM)
- wiąże się ona z uodpornieniem organizmu na insulinę. Jednym słowem organizm ludzki nie potrafi z niej korzystać.


Cukrzyca w ciąży

Kobiety, które pierwotnie chorowały na cukrzyce i planują zajście w ciąże powinny poradzić się lekarza. Przedstawi on kobiecie zagrożenia wiążące się z tym stanem oraz odpowiednią opiekę jaką powinna kobieta mieć w przypadku zajścia w ciąże.

W ciąży hormony, które produkowane są przez organizm dodatkowo uodparniają na insulinę, dlatego cukrzyca w tym okresie powinna być szczególnie kontrolowana. Jest to bardzo ważne, gdyż ciąża może pogłębić cukrzyce pierwotną lub spowodować zachorowanie na tzw. cukrzycę ciążową. Pomimo tego, iż w ciąży dawka insuliny jest większa niż normalnie, łożysko produkuje hormon zwany laktogenem łożyskowym, który działa przeciwstawnie do insuliny.

Leki na cukrzyce w ciąży


Kobieta, która zażywa leki doustne musi skonsultować się z lekarzem, który najprawdopodobniej zmieni je na zastrzyki, gdyż mogą one obniżyć poziom glukozy we krwi nienarodzonego dziecka. Na początku ciąży dawka insuliny raczej się nie zmieni. Może ona się trochę zmniejszyć, kiedy kobieta będzie na początku ciąży odczuwała mdłości. Po 22 tygodniu lekarz zaleci zwiększenie dawki , gdyż poziom hormonów ciążowych się również zwiększa. Zazwyczaj po ciąży kobieta wraca do podstawowej dawki insuliny oraz do leków branych doustnie.


Ważne jest, aby kobieta w ciąży szczególnie kontrolowała swoją dietę. Powinna ona być bogata w artykuły zawierające błonnik oraz produkty niskotłuszczowe i niskocukrowe. Również ważnym elementem jest częsty pomiar cukru w krwi przyszłej mamy. Najlepsze dla kobiety w ciąży będzie skierowanie do specjalistycznej poradni, która pomoże przejść kobiecie, która choruje na cukrzycę przez ciąże. W dzisiejszych czasach poradnie takie mają duża skuteczność, więc warto z nich skorzystać dla dobra własnego i dziecka.

Jakie badania czekają chorą ciężarną w ciąży?


W czasie ciąży przyszła mama będzie przechodzić podstawowe badania takie jak:

  • USG, aby kontrolować przebieg ciąży,
  • badania krwi,
  • szczegółowe badania płynu owodniowego, gdyż u kobiet z cukrzycą zazwyczaj występuje wielowodzie,
  • badania prenatalne w celu wykrycia wad rozwojowych u dziecka.

Kobieta, powinna również kontrolować swój wzrok oraz mocz, gdyż istnieje możliwość powikłań związanych z cukrzycą typu chorób nerek czy siatkówki.

Czy występują powikłania, które zagrażają matce chorującej na cukrzyce w ciąży?

U przyszłej mamy, która choruje na cukrzycę występuję większe ryzyko powstania stanu przedrzucawkowego. Wiąże się to z wykonaniem porodu przez cesarskie cięcie aby uniknąć powikłań poporodowych lub nawet wywołaniem akcji porodowej. Istnieje także możliwość poronienia oraz przebycia infekcji dróg moczowych i układu oddechowego.

Jaki wpływ ma cukrzyca na nienarodzone dziecko?

Nadmiar glukozy we krwi może przenikać przez łożysko i przedostać się do krwi nienarodzonego dziecka, powodując powikłania szczególnie w pierwszych 3 miesiącach rozwoju płodu.
Jeżeli kobieta choruje na cukrzyce insulinozależną  zwiększa się ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka takich jak:

  • rozszczep podniebienia,wady serca,
  • wady nerek,
  • rozszczep kręgoslupa,
  • zahamowanie rozwoju.


Istnieje bardzo duże ryzyko obumarcia płodu przed porodem, dlatego lekarz przez całą ciążę będzie kontrolował rozwój dziecka aby zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Jaki ta choroba ma wpływ na poród?


Cukrzyca ma bezpośredni wpływ na poród. Przeważnie lekarze nie doprowadzają do przedłużenia terminu porodu, tylko starają się aby kobieta urodziła w okolicach 38 -39 tygodnia ciąży. Jeżeli jest to  konieczne (występuje stan przedrzucawkowy lub nadmiar płynu owodniowego) akcja porodowa zostaje wywołana.

U matek z cukrzyca poród zazwyczaj odbywa się przez cesarskie cięcie, choć zdarzają się przypadki, kiedy dziecko rodzi się przez drogę pochwową. Wiąże się to, także z wielkością dziecka. Zazwyczaj dzieci kobiet z cukrzyca są dużych rozmiarów (ponad 4,5 kg) co może powodować utrudniona akcje porodową. Lekarze, również obawiają się wystąpienie powikłań w czasie ciąży dlatego bezpieczniejsze jest wykonanie cesarskiego cięcia.

Dziecko po porodzie

Noworodek zazwyczaj ma wyższe ryzyko wystąpienia żółtaczki po porodzie. Poziom glukozy we krwi takiego malca jest niski przez co kilka dni po porodzie będzie on pod stała opieką lekarską. Mogą również wystąpić problemy z oddychaniem, szczególnie gdy dziecko urodziło się przedwcześnie. Noworodek nie musi odziedziczyć cukrzycy po rodzicach. Choć większe ryzyko przekazania tej choroby istnieje ze strony ojca a nie matki.

Komentarze do: Cukrzyca i związane z nią zagrożenia w ciaży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz