Szukaj

Karminie piersią a miesiączkowanie

Podziel się
Komentarze0

Karmienie piersią powstrzymują cykl miesiączkowy na jakiś czas. Uzależnione jest to jednak od kobiety, gdyż jest to indywidualna sprawa każdego organizmu. Niektóre mamy dostają miesiączkę w przeciągu paru miesięcy po porodzie inne maja spokój na cały czas karmienia. Jest to pewna forma antykoncepcji, która sprawdza się w 99 %.Po ilu dniach miesiączka może się pojawić i od czego jest to uzależnione?


Już od dawna wiedziano, że karmienie piersią wpływa na płodność kobiety, jednak jest on bardzo zróżnicowany. Podaję się, że kobieta w przeciągu pierwszych miesięcy po porodzie (nawet do 6 miesięcy), jeżeli karmi piersią może nie dostać miesiączki. Odstawienie dziecka od piersi zazwyczaj w szybkim tempie przywraca płodność.
W czasie pełnego karmienia piersią, czyli bez innych dodatków pokarmowych i kilka razy na dobę sprawia, że do 42 dni po ciąży nie ma możliwości aby kobieta zaszła w kolejną ciąże. Naukowcy jednak podkreślają, że jeżeli dziecko jest większe i mniej ssa pierś nie może to dawać 100 % pewności, że jednak nie dojdzie do zapłodnienie.

Jest to uzależnione od następujących czynników:


  • czas spędzania niemowlęcia przy piersi w czasie doby,
  • częstotliwość karmienia,
  • dokarmianie lub karmienie zastępcze,
  • intensywność ssania przez dziecko piersi,
  • używanie smoczka.

Ryzyko, że poczniesz dziecko w czasie karmienia butelką jest uzależnione od powyższych czynników. Im dziecko mocniej często i mocniej ssa pierś oraz jeżeli jest to jedyny sposób jego karmienia możesz mieć szanse na to, że nie zajdziesz w ciąże.

Powrót miesiączki po porodzie jest uzależniony od karmienia piersią. Mechanizm ten nie został dokładnie zbadany, ale naukowcy uważają, że jest on uzależniony od ssania brodawki sutkowej. Powoduje to przekazanie bodźców czuciowych do podwzgórza, który hamuje jajeczkowanie.

Jeżeli dziecko karmione lub dokarmiane jest butelką ponowne miesiączkowanie będzie szybsze. Czas ten określa się na około 6 tygodni. Badania jakie zostały przeprowadzone potwierdzają, że od 1 do 15 % kobiet nawet w czasie laktacji i barku miesiączki zachodzi w ponowną ciąże.

Może się zdarzyć, że przed normalnym miesiączkowaniem pojawią się krwawienia śródcykliczne. Nie jest to właściwa miesiączka ale sygnalizuję  przyszłej mamie pojawienie się owulacji.

Trzeba pamiętać, że nigdy nie ma pewności do tego czy kobieta nie zajdzie w ciąże nawet jeżeli karmi piersią. Dlatego warto zachować ostrożność przy rozpoczęciu współżycia po porodzie chyba, że chce się mieć kolejnego potomka.


Komentarze do: Karminie piersią a miesiączkowanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz