Szukaj

Chlamydiaza w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Chlamydiaza jest chorobą weneryczną przenoszą drogą płciową. Spowodowana jest bakterią Chlamydia trachomatis, która już była znana w starożytności, ale dopiero niedawno odkryto jej działanie. Po przedostaniu się do organizmu wnika do komórek osoby zarażonej i tam się mnoży, a następnie rozprzestrzenia po całym organizmie drogą krwionośną.

Obecnie uważa się ją za jedna z najczęściej występujących chorób przenoszona drogą płciowa.

Jak można się zarazić Chlamydią?


Chlamydiazą można się zarazić przede wszystkim przez kontakt płciowy. Bakteria ta dostaję się, również do organizmu podczas stosunku oralnego lub analnego przez jamę ustną lub odbyt.Częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn wywołując wiele infekcji. Problem z ta chorobą jest taki, że jej przebieg na początku  jest bezobjawowy. Po rozprzestrzenieniu się bakterii w ciele dochodzi do wystąpienia problemów dotyczących narządów płciowych oraz układu moczowego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawę, że jest nosicielem tej bakterii.

Co wywołuje Chlamydia oraz jakie są jej objawy?


Bakteria ta jest bardzo groźna o czym wiele osób nie zdaje sobie sprawę. Może ona uszkodzić jajowody, doprowadzić do niepłodności zarówno u kobiet jak i mężczyzn.
Objawy tej choroby jak już wcześniej było wspomniane na początku są nierozpoznane dopiero chlamydiaza może dać o sobie znać w trzy tygodnie lub nawet parę miesięcy po zakażeniu. Przeważnie chlamydia objawia się częstym zapaleniem pęcherza moczowego oraz występującymi infekcjami dróg rodnych.


Zdj. Wikipedia
U mężczyzn może pojawić się:
 • ropna wydzielina z prącia
 • pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • swędzenie wokół cewki moczowej,
 • czasami zdarza się obrzęk jąder.

U kobiet pojawiają się:
 • upławy,
 • bóle w podbrzuszu,
 • krwawienie między miesiączkami,
 • częste bóle głowy,
 • zapalenie pęcherza moczowego,
 • pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • swędzenie okolic rodnych,

Chlamydiaza a ciaża

Podczas ciąży choroba ta jest bardzo niebezpieczne. Może wywołać wiele komplikacji w czasie trwania ciąży. Ważne jest, aby kobieta zarażona podjęła leczenie przed planowanym zajściem w ciąże. Osoby u której bakteria ta się rozwija mogą mieć kłopoty z posiadaniem dziecka lub nawet może u nich występować bezpłodność.

W czasie gdy kobieta jest w ciąży, a jest zakażona chlamydią może to powodować wystapienie:


 • ciąży pozamacicznej,
 • poronienie,
 • zakażenia wewnątrzmacicznego,
 • przedwczesnego pęknięcia wód płodowych a co za tym idzie przedwczesnego porodu,

Kobieta może, również przekazać chlamydię swemu dziecku podczas porodu, w momencie gdy dziecko przeciska się przez pochwę. Dziecko, które zostanie zakażone może mieć problemy z oczami oraz infekcje układu oddechowego.

Jak można stwierdzić ta chorobę?

Bardzo ważne jest to, żeby kobiety oraz mężczyźni szczególnie aktywnie seksualnie poddawali się często badaniom okresowym, aby móc wcześniej wykluczyć lub podjąć leczenie w razie wypadku wystąpienia choroby.
Rozpoznanie choroby następuje poprzez popranie próbek z cewki moczowej, pochwy, prącia, szyjki macicy, jamy ustnej lub odbytnicy. W przypadku ciężarnych na początku oraz gdzieś ok 30 tygodnia  ciąży zalecane jest profilaktyczne badanie na ta bakterie.

Jak się leczy chlamydiazę?

Leczenie przeważnie polega na podaniu antybiotyków. Najczęściej jest to albo jedna dawka, albo kuracja tygodniowa. W czasie zażywania antybiotyków nie powinno się współżyć seksualnie. Ważne jest też to aby partnerzy, również zostali poddani badaniom oraz leczeniu, żeby nie doszło do powtórnej infekcji. Należy, również poddawać się badaniom kontrolnym po zastosowaniu kuracji.

Komentarze do: Chlamydiaza w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz