Szukaj

Kobiece libido w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Popęd seksualny u kobiet w ciąży jest związany z hormonami. To przez nie kobieta odczuwa huśtawkę nastrojów i z nimi jest związane kobiece libido. Co to jest więc libido? I dlaczego kobieta raz ma chęć na seks a raz nie? Od czego jest to uzależnione? Wyjaśnia to poniższy artykuł.

Kobiece libido w ciąży

Co to jest libido?

Libido jest określane przez energię seksualną. Jest to popęd płciowy, który wyraża pobudzenie pochodzące z wnętrza organizmu. U kobiet ten popęd warunkują hormony. Szczególnie w czasie ciąży są one dość kapryśne. Czynnikiem, który może wpłynąć na nasze libido jest również uwarunkowanie psychiczne, czyli tzw. blokada. Kobieta często może się obawiać, że w czasie ciąży seks może zaszkodzić dziecku, spowodować poronienie itp.

Trzeba tutaj podkreślić jeden ważny szczegół. Dziecko jest dobrze chronione w brzuchu mamy poprzez worek owodniowy i dlatego nic mu się nie dzieje w czasie stosunku. Jeżeli lekarz nie zabroni uprawiania seksu to drodzy rodzice nic nie stoi na przeszkodzie aby wziąć się do dzieła i nie pozwolić na zastój seksualny w związku.

Spadek czy wzrost libido w ciąży?

Zazwyczaj na początku ciąży kobieta może zaobserwować spadek libido. Dzieje się to z powodu hormonu tzw. gonadotropiny kosmówkowej, który wzrasta zaraz po zapłodnieniu. To dzięki niemu nasz zarodek dobrze lokuje się w macicy ale również to on powoduje u przyszłej mamy mdłości. Wszystkie dolegliwości związane z pierwszym trymestrem ciąży mogą odebrać kobiecie ochotę na seks. Jest ona w tym czasie zmęczona, ospała co nie sprzyja wzroście podniecenia.


Kiedy jednak ustąpią dolegliwość związane z pierwszym trymestrem, kobiece libido wzrasta. Jest to znowu sprawka hormonu, a tym razem estrogenu, który sprawia, ze kobieta znowu odczuwa satysfakcje z seksu. W tym okresie zabawy miłosne mogą okazać się bardzo przyjemne, gdyż narządy płciowe kobiety są lepiej ukrwione przez co zwiększa się ich czułość. Kobieta staje się wrażliwa na dotyk, zapach a szczególnie na penetrację członka.


Mężczyzna również nie jest w tym czasie pokrzywdzony. Pomimo tego, że jego libido dzięki testosteronowi utrzymuje się na stałym poziomie po czwartym miesiącu ciąży krągłości jakich nabiera kobieta będą dodatkowo podniecające. Dlatego nie warto przerażać się rosnącym brzuchem, ale zaakceptować go, gdyż wtedy przyszła mama będzie mieć lepszy humor oraz wyższe libido.

W ostatnich miesiącach ciąży znowu działanie hormonów może spowodować spadek  libido u kobiety. Wiąże się to z wysokim poziomem prolaktyny. Kobieta w trzecim trymestrze zazwyczaj nie ma ochoty na seks z powodu zbliżającego się porodu co tez powoduje spadek libida. Czasami lekarz nakazuje wstrzemięźliwość szczególnie po 38 tygodniu ciąży, gdyż może to wywołać akcję porodową. Na odwrót dzieje się kiedy dziecko nie kwapi się, aby wyjść na świat, wtedy stosunek jest zalecany aby spowodować skurcze porodowe. 

W okresie całej ciąży ważne jest wsparcie partnera, szczególnie kiedy kobieta nie odczuwa chęci lub nie może z nim współżyć. Istnieje wiele innych możliwości na zastąpienie seksu. W tym czasie bliskość jest bardzo ważna, dlatego warto spróbować różnego rodzaju masaży, dotykania, całowania, a nawet zabawy.

Nie każda kobieta przeżywa ciąże dobrze. Może to być uwarunkowanie psychiczne co powoduje spadek libido, dlatego nie powinno wymuszać się na niej kontaktu miłosnego. Kiedy jednak przyszła mama odczuwa chęć współżycia nic nie stoi na przeszkodzie aby nie rezygnować z tej intymności. Może to być czas kiedy kobieta szczególnie będzie doznawać wzniesień seksualnych w postaci wielu orgazmów.

Komentarze do: Kobiece libido w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz