Szukaj

Jazda samochodem w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Wiele kobiet, które spodziewają się dziecka zastanawia się czy jazda samochodem jest dla nich bezpieczna. Jeżeli tak to jak planować taką podróż? W jakim miejscu powinny być zapinane pasy gdy brzuch jest już na tyle duży, że utrudnia normalne poruszanie się? Nasuwa się wiele pytań odnośnie prowadzenia auta w ciąży. Postaramy się rozwikłać choć kilka z nich.


Jeżeli kobieta w ciąży spędza dużo czasu za kierownicą może odczuwać zmęczenie. Jest to naturalny stan rzeczy związany z ciążą. Szczególnie w pierwszych miesiącach osłabienie, senność, zawroty głowy mogą utrudniać prowadzanie samochodu. Jednak nie ma większych przeciwwskazań na to aby prowadzić pojazd.

Planowanie podróży

Oczywiście każda przyszła mama wie najlepiej jak się czuje i czy jest wstanie prowadzić auto. Trzeba to jednak robić z głową. Gdy podróż w jaką się udajesz jest długa warto ja zaplanować tak, aby robić sobie jak najwięcej przerw. Może to i tak być potrzebne bo częstomocz towarzyszący ciąży będzie sprawiał potrzebę częstego korzystania z toalety.

Wygodna postawa w samochodzie

Ważne jest także odpowiednie podparcie na plecy, gdyż kręgosłup kobiety w ciąży jest bardziej obciążony szczególnie przy większym brzuchu. Fotel powinien być w takiej odległości aby kierownica nie uciskała brzucha i pozwolił kobiecie na swobodne manewrowanie. Najlepiej jest jakby brzuch był ustawiony w odległości 25 cm od kierownicy. Spowodowane jest to również działaniem poduszek powietrznych, które dla kobiety w ciąży mogą być niebezpieczne. Jeżeli jest to możliwe kobieta powinna wyłączyć opcje poduszki powietrznej. W przypadku gdy podróżuje jako pasażer powinna oddalić się maksymalnie od niej by zminimalizować jej działanie podczas kolizji czy wypadku.


W ciąży zaawansowanej kobieta powinna raczej wybierać miejsce dla pasażera niż za kierownicą. Trzeba pamiętać, że brzuch mamy jest wtedy na tyle duży, że może utrudniać jazdę samochodem. Poza tym ruchy dziecka mogą prowadzić do dekoncentracji kobiety. 


Jak korzystać z pasów bezpieczeństwa w ciąży?


Warto również zwrócić uwagę na to jak zapinać pasy. Przepisy drogowe zezwalają kobiecie, która jest w widocznej ciąży nie zapinania pasów jednak dla bezpieczeństwa warto jednak nie stosować się do tego zalecenia. Trzeba pamiętać, że wypadki zaradzają się często a pasy zmniejszają ryzyko uszkodzeń ciała czy śmierci nawet gdy się jest w ciąży.

Prawidłowe zapinanie pasów:

Pas ukośny powinien przechodzić pomiędzy piersiami nad mostkiem ale nie przez szyje. Nie może także on uciskać brzucha. Najlepiej jakby przechodził nad nim.

Pas udowy powinien się znaleźć tak nisko pod brzuchem jak to jest możliwe. Dokładniej powyżej miednicy zaś poniżej brzucha.

Takie ułożenie pasów powoduje, że podczas uderzenia ciężar spada na korpus przyszłej mamy a nie na jej brzuch. Najlepszym zabezpieczeniem jest używanie pasów trójpunktowych.

Na zakończenie warto podkreśli, że jeżeli ciąża przebiega prawidłowo nie ma żadnych przeciwwskazań na prowadzenie samochodu przez przyszłą mamę. Choć lekarze zalecają w końcowych miesiącach wybieranie raczej miejsca pasażera niż za kierownicą. Dodatkowy stres może być przecież powodem wywołania akcji porodowej co w czasie jazdy byłoby niebezpieczne dla matki jak i dla dziecka. Jeżeli jest to możliwe niech zawsze ktoś towarzyszy kobiecie w czasie jazdy. Przyszła mama powinna również mieć zawsze ze sobą kartę ciąży, żeby w razie wystąpienie problemów lub wypadku lekarz wiedział jak się zachować, szczególnie, gdy kobieta jest poza swoim miastem.

Komentarze do: Jazda samochodem w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz