Szukaj

Picie kawy w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Kiedy kobieta zachodzi w ciąże rodzi się w jej głowie szereg pytań na temat dotychczasowych przyzwyczajeń żywieniowych i nie tylko. Jednym z nurtujących pytań jest czy można pić kawę w ciąży? Jeżeli tak to w jakich ilościach i czy kofeina nie szkodzi nienarodzonemu dziecku?

Jaki wpłwy na przyszłą mamę ma picie kawy?

W środowisku lekarskim nie ma jednoznacznych odpowiedzi na to pytanie. Jednak zawsze najlepiej zachować ostrożność. Kofeina, która znajduję się w kawie przechodzi przez łożysko do rozwijającego się płodu, więc jakiś wpływ na nie wywiera. Powoduję ona, że wapń oraz żelazo, które są w ciąży niezbędne są gorzej przyswajane przez organizm matki, gdyż kofeina zawarta w kawie wytrawia kosmki w jelicie cienkim.

Kawa może też mieć negatywny wpływ na większą odczuwalność zgagi przez przyszła mamę oraz może nasilić częste oddawanie moczu. Również picie kawy oddziaływuje na  zachowanie kobiety, która po dużej dawce kofeiny staje się bardziej nerwowa, ma problemy ze snem oraz zmienne nastroje. Kofeina  powoduję również problemy jelitowe oraz żołądkowe u przyszłej mamy.


Jeżeli, więc jest to możliwe ogranicz ja do maksymalnie dwóch filiżanek dziennie albo zamień na kawę bezkofeinową. Dobrze jest też aby ta kawa była słabsza od tej co zwykle pije kobieta oraz zawierała dużą ilość mleka, która w tym wypadku korzystnie wpływa na zdrowie kobiety.

Jaki wpływ na dziecko ma spożywanie kofeiny?

Spożywanie dużej ilości kofeiny ma na pewno negatywny wpływ na dziecko. Choć zdania co do tego są podzielone wiele lekarzy twierdzi, że ma to bezpośredni wpływ na poronienie. Kawa powoduje, także wystąpienie problemów zdrowotnych noworodka. Duża ilość kofeiny ma wpływ na jego wzrost. Dzieci, których mama piła dużo kawy w ciąży rodzą się z niedowagą. Noworodki takie są mniej odporne przez co są narażone na problemy z rozwojem w późniejszym okresie życia.

Istnieją więc przeciwwskazania do picie kawy w ciąży. Jeżeli jest taka możliwość przyszła mama powinna ograniczyć spożywanie kawy, coca- coli, mocnej herbaty czy czekolady, gdyż w nich także  zawarta jest kofeina.  Połączenie picia dużej ilości kawy i innych używek jak np. palenia papierosów może mieć bardzo szkodliwy wpływ na rozwijające się dziecko.

Szczególnie pierwsze miesiące ciąży są bardzo ważne, gdyż wtedy rozwija się dziecko, dlatego w tym czasie najlepsze będzie całkowite zrezygnowanie z kawy. Zastanów się więc co jest dla ciebie ważniejsze zdrowie dziecka czy własna przyjemność.

Komentarze do: Picie kawy w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz