Szukaj

Pępowina

Podziel się
Komentarze0

Pępowina łączy płód z łożyskiem, czyli jest drogą łącznościową mamy z nienarodzonym dzieckiem. Podczas ciąży dzięki niej i łożysku do dziecka docierają substancję odżywcze, tlen oraz wydalane są niezbędne produkty przemiany materii. Jednym słowem dzięki niej płód może dobrze się rozwijać.


Z czego jest złożona pępowina?

Pępowina jest to „sznur”, który składa się z dwóch tętnic oraz jednej żyły. Naczynia te znajdują się w galaretowatej substancji, która jest wewnątrz pępowiny. Nazwana jest ona „galaretką Whartona”. Pępowina zazwyczaj ma  ok 50 cm długości i od 1 do 2 centymetrów szerokości.

Krew matki, która dociera do łożyska zawiera pokarm oraz tlen. Dzięki żyle pępowinowej przenikają one do dziecka, co umożliwia mu rozwój w brzuchu mamy. Wszelkie substancję przemiany materii usuwane są od płodu do łożyska dzięki tętnica pępowinowym. Należy tutaj podkreślić, że krew matki nigdy nie miesza się z krwią dziecka, dotyczy to oczywiście ciąży, która przebiega bez komplikacji.

Owinięcie pępowiny wokół szyi dziecka


Często zdarza się, ze pępowina owija się wokół szyi dziecka jest to tzw. pępowina karkowa. W przypadku takiego ułożenia pępowiny poród może być utrudniony. Dziecko, które przechodzi przez kanał rodny matki może spowodować, że pępowina się zaciśnie i doprowadzi do niedotlenienia płodu. Dlatego ważne jest aby dziecko było cały czas monitorowane aby nie doprowadzić so przewlekłego zmęczenia płodu.


W czasie ciąży bywają, również przypadki kiedy na pępowinie tworzą się supełki. Stwarza to zagrożenie dla płodu, gdyż potrzebne substancję i tlen docierają w mniejszych ilościach. Przyszła mam, która robi regularnie badania nie musi się obawiać, gdyż lekarz sprawdza stan pępowiny. Jeżeli odkryje on taką sytuację na pewno zadziała szybko, żeby uniemożliwić jakiekolwiek zagrożenie dla dziecka.

Długość pępowiny

Normalna pępowina powinna mieć jak już wcześniej było wspomniane ok. 50 centymetrów długości i od 1 do 2 centymetrów grubości. Zdarza się jednak, że długość pępowiny może odbiegać od normy. W przypadku za długiej pępowiny istnieje ryzyko, że owinie się wokół główki dziecka. Większy jest kłopot kiedy pępowina jest za krótka, ponieważ poprzez ruchy dziecka może doprowadzić do przedwczesnego odklejania się łożyska. Jest to niebezpieczne, gdyż może zagrozić życiu nienarodzonego dziecka i mamy.

Istnieją również nieliczne przypadki odpadnięcia pępowiny. Dzieje się tak kiedy pępowina pierwsza pojawia się podczas porodu w kanale rodny matki. Może to doprowadzić do niedotlenienia.

Czy dziecko boli odcięcie pępowiny?

Podczas porodu symbolicznym momentem jest odcięcie pępowiny. Jest to pierwszy krok dziecka do  prawdziwego życia. Oczywiście dziecko w trakcie przecinania pępowiny nic nie czuje. Pępowina zazwyczaj przecinana jest w odległości ok 3 do 4 centymetrów od brzucha malca. Lekarz po przecięciu jej podwiązuje ja i zakłada specjalny zacisk. Po 10 dniach pępowina uschnięta odpada pozostawiając w tym miejscu po sobie pępek.

Każde problemy z pępowiną zazwyczaj rozwiązywane są za pomocą cesarskie cięcia. Lekarz w takich sytuacjach chce uchronić dziecko przed powstaniem jakichkolwiek komplikacji w czasie porodu.

Komentarze do: Pępowina

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz