Szukaj

Palenie zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z autyzmem

Podziel się
Komentarze0

Kobiety palące w okresie ciąży mają dużo większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka cierpiącego na autyzm lub inne choroby spektrum autystycznego, takie jak zespół Aspergera. Wnioski te pochodzą z badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się autyzmem oraz przez amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.Od dawna wiadomo, że autyzm jest pojęciem dla szerokiej gamy zaburzeń upośledzających zdolności komunikacyjne i społeczne. Z naszych obserwacji wynika, że na występowanie niektórych chorób spektrum autystycznego mogą wpływać czynniki takie jak palenie w okresie ciąży - mówi Amy Kalkbrenner z University of Wisconsin-Milwaukee

Badanie zostało opublikowane 25 kwietnia w internetowym wydaniu czasopisma Environmental Health Perspectives.

Palenie podczas ciąży jest wciąż powszechne w Stanach Zjednoczonych, pomimo udowodnionych szkodliwych oddziaływań na dzieci. 13% matek, których dzieci zostały uwzględnione w badaniu, paliło w czasie ciąży.


Badanie Kalkbrenner porównywało dane dzieci, których matki paliły, z metrykami tysięcy dzieci z 11 państw z rozpoznanym autyzmem. Z 633,989 dzieci, urodzonych w 1992, 1994, 1996 i 1998, 3315 zostały zidentyfikowane jako mające zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Badanie to nie jest w stanie stwierdzić z całkowitą pewnością, że palenie tytoniu jest czynnikiem ryzyka jeśli chodzi o autyzm. Mówi ono jednak, że jeśli istnieje związek, to jedynie między paleniem a pewnymi odmianami autyzmu, wliczając w to choroby spektrum autystycznego, które są nieco łagodniejsze i pozwalają osobie chorej funkcjonować w społeczeństwie. Te odkrycia skłaniają do dalszych badań.

Wiele badań dotyczących możliwych powiązań między czynnikami środowiskowymi a autyzmem jest publikowanych przez Environmental Health Perspectives. CDC opublikowało niedawno dane wskazujące, że 1 na 88 dzieci ma zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Ponieważ autyzm obejmuje szerokie spektrum warunków, a wzajemne oddziaływanie genetyki i środowiska jest tak skomplikowane, ciężko jest wyjaśnić wszystkie przyczyny autyzmu.

Celem naszej pracy dodanie kilku puzzli do tej układanki. A to się udało.

Komentarze do: Palenie zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z autyzmem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz