Szukaj

Otyłe matki narażają swe dzieci na ryzyko niedoboru witaminy D

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania przeprowadzone na uniwersytecie w Northwestern donoszą, iż kobiety, które są otyłe w trakcie trwania ciąży, mogą przekazać swym nienarodzonym dzieciom niewystarczające ilości witaminy D. Według naukowców, dzieci szczupłych kobiet miały trzy razy wyższy poziom witaminy D w organizmach w porównaniu do tych, których matki miały znaczącą nadwagę.Jako że witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, już wcześniej wykazano, iż u osób otyłych jej poziom we krwi jest zwykle niższy.

Tym razem udało się dodatkowo udowodnić, że nawet gdy szczupłe oraz otyłe matki miały podobną ilość witaminy D podczas ostatniego stadium ciąży, to i tak te z zwiększą wagą przekazywały swym dzieciom mniej witaminy D niż kobiety szczuplejsze.    

Według doktor Jami L. Jofeson, odpowiedzialnej za badania, prawie wszystkie matki brały odpowiednie suplementy diety, dlatego nie wykazano u nich niedoboru witaminy D.

Dopiero u dzieci urodzonych przez kobiety o dużej wadze stwierdzono znaczące braki tego składnika. „Możliwe, że witamina D jest izolowana przez nadmiar tłuszczu, wobec czego nie może zostać przekazana z organizmu otyłej matki do organizmu płodu”, dodaje doktor Jofeson.


Nadal nie wiadomo jakie dokładnie zagrożenia mogą wynikać z niedoboru witaminy D u nowo narodzonych dzieci, jednak już wcześniej udowodniono, że u dorosłych wiąże się to z wystąpieniem chorób autoimmunologicznych, stanem zapalnym i otyłością.

W doświadczeniu wzięło udział  61 ciężarnych kobiet, których krew przebadano pomiędzy 36 a 38 tygodniem ciąży. Następnie próbki te porównano z krwią pępowiną, pobraną tuż po porodzie.

Co ciekawe, badania wykazały, że w odróżnieniu od dorosłych, u noworodków z wyższym poziomem tkanki tłuszczowej witamina D występowała również w większych ilościach.

Jak twierdzi doktor Jofeson, należy dokładnie przyjrzeć się roli, jaką witamina D odgrywa w organizmach niemowląt.

Co więcej, badania te pokazują, że otyłe kobiety ciężarne być może powinny zażywać więcej suplementów z witaminą D, tak aby jej poziom w organizmie płodu był właściwy.

Komentarze do: Otyłe matki narażają swe dzieci na ryzyko niedoboru witaminy D

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz