Szukaj

Otyłe ciężarne kobiety nie powinny tracić kilogramów w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania pokazują, iż kobiety z nadwagą będące w ciąży nie powinny tracić zbędnych kilogramów, gdyż może to wywrzeć negatywne skutki na ich nienarodzonym potomku.

Dr. Patrick Catalano, dyrektor Center for Reproductive Health w  Cleveland w stanie Ohio, uważa, że pomimo tego, iż utrata wagi w trakcie ciąży jest wręcz zalecana – w szczególności dla bardzo otyłych kobiet – to może przynieść szkodliwe efekty. Catalano podkreśla, że nie istnieje zbyt wiele danych dot. zmian zachodzących w zawartości poszczególnych składników w ciele u kobiet z nadwagą, które tracą na wadze, ale i tak należy być ostrożnym przy stwierdzeniu, iż taka utrata wagi jest całkowicie w porządku.

Ciąża kobiet otyłych a utrata wagi

Badania wykazały wiele niebezpieczeństw, które mogą spotkać zarówno matkę, jak i płód. Otyłe matki są bardziej narażone na wczesne samoistne poronienie, wady wrodzone płodu oraz potrzebę cesarskiego cięcia. Natomiast noworodki otyłych matek mogą zostać obarczone dziecięcą otyłością. Dlatego też Amerykański Instytut Medyczny podaje zalecaną ilość kilogramów, o które mogą przytyć otyłe kobiety w trakcie ciąży, czyli od 5 do 9.  Jednakże niektórzy naukowcy sugerują, iż kobiety o większej wadze nie powinny ani tracić ani zbytnio przybierać na wadze w trakcie ciąży, aby zmniejszyć późniejsze negatywne skutki.

Dr Catalano wraz z innymi naukowcami zbadali skutki każdej utraty lub przybrania wadze u ponad tysiąca ciężarnych kobiet z nadwagą lub otyłością. Dzieci kobiet, które nie przytyły w ogóle lub bardzo mało (ok. 1kg) w czasie ciąży, posiadały szczuplejszą budowę ciała i mniejszą masę tłuszczową niż potomstwo kobiet, które przytyły więcej niż 5kg. Ponadto, noworodki z wyżej wspomnianej pierwszej grupy miały mniejszy obwód głowy, niższą wagę i były niższego wzrostu.

Katarzyna Szuba

Komentarze do: Otyłe ciężarne kobiety nie powinny tracić kilogramów w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz