Szukaj

Opieka medyczna nad kobietą w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Po zajściu w ciążę kobieta powinna być pod stałą opieką medyczną. W Polsce ma ona charakter głównie profilaktyczny, jak również ma służyć zapobieganiu i wczesnemu wykrywaniu stanów patologicznych zagrażających ciąży.

Opieka medyczna nad kobietą w ciąży

Czemu służy opieka medyczna?

Opieka położnicza nad ciężarną ma na celu zapobieganie oraz wykrywanie wszelkich możliwych nieprawidłowości mogących zagrozić ciąży. Realizowana jest ona przez wybraną poradnię, poprzez kontrolę stanu zdrowia przyszłej mamy i postępu rozwoju ciąży.

Kiedy ciężarna powinna zgłosić się do poradni?

Bardzo ważne jest, by kobieta podejrzewająca, że jest w ciąży, zgłosiła się niezwłocznie do poradni ginekologicznej. Pierwsza wizyta lekarska powinna nastąpić w 3 tygodnie po zatrzymaniu miesiączki. Wczesne rozpoczęcie profilaktyki pozwoli na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia poważnych komplikacji zdrowotnych zarówno matki, jak i dziecka.

Ile powinno być wizyt lekarskich?

Prawidłowo zorganizowana opieka obejmuje zwykle 10-12 wizyt u ginekologa. Liczba ta może jednak ulec zmianie ze względu na indywidualne potrzeby ciężarnej. W ostatnich miesiącach ciąży badania kontrolne powinny odbywać się co 2 tygodnie. Podczas tych wizyt kontroli podlega zarówno zdrowie matki jak i dziecka.

Podczas pierwszych wizyt zlecane są badania takie jak:
  • morfologia krwi,
  • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh,
  • odczyn WR,
  • badanie ogólne moczu,
  • stopień czystości pochwy,
  • badanie cytologiczne.
Lekarz powinien także na bieżąco uzyskiwać informacje na temat aktualnego zdrowia, przebytych chorób i operacji przyszłej mamy. W wywiadzie położniczym uwzględnione mają być także wiadomości o przebytych ciążach i porodach.

Usg ciąży

Jeżeli u ciężarnej zostanie wykryta grupa krwi 0, potrzebne jest również wykonanie badania grupy krwi jej męża w celu wykluczenia konfliktu serologicznego. Dodatkowego oznaczenia czynnika Rh u partnera ciężarnej wykonuje się, gdy stwierdzony jest u niej czynnik Rh (-).

Dlaczego przeprowadza się powtórne wizyty kontrolne?

Powtórne wizyty mają określić ogólny stan i samopoczucie ciężarnej. Poddawana jest ona wtedy także sprawdzeniu wagi ciała oraz dynamiki jej przyrostu, ciśnienia tętniczego krwi oraz tętna. Bardzo ważne jest także regularne powtarzanie badania moczu, w celu wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości zdrowotnych w organizmie kobiety.

Systematycznie powinno być też przeprowadzane badanie morfologiczne krwi. Umożliwia ono wykrycie ewentualnej niedokrwistości, która powinna być leczona, ponieważ może doprowadzić do rozwoju wad wrodzonych płodu.

Ponadprogramowe wizyty u lekarza

Ciężarna powinna się udać do lekarza zawsze, gdy czuje że coś jest nie w porządku. Natychmiastowa kontrola musi się także odbyć, gdy wystąpi plamienie lub krwawienie z dróg rodnych oraz silne bóle. Kobieta powinna się udać do specjalisty jeśli zauważy u siebie objawy innych chorób, które są niezależne od ciąży. Niepokój powinny również wzbudzić utrzymujące się przed dłuższy okres nudności oraz wymioty, jak również sytuacja, kiedy matka przestaje odczuwać ruchy swojego dziecka.

Bardzo istotne jest, aby kobieta, która podejrzewa, że jest w ciąży, udała się do lekarza w celu potwierdzenia tej wiadomości. Przeprowadzenie szeregu badań oraz objęcie ciężarnej stałą opieką medyczną, pomaga uniknąć wszelkich komplikacji oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia wad płodu. Może także wpłynąć na komfort psychiczny ciężarnej, która regularnie jest informowana o stanie swojego zdrowia oraz zdrowia i rozwoju dziecka.

Komentarze do: Opieka medyczna nad kobietą w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz