Szukaj

Obrzęki w czasie ciąży - przyczyny i sposoby na obrzęki podczas ciąży

Podziel się
Komentarze0

Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów życia kobiety. W końcu rozwija się w niej nowe życie, mały człowiek, który będzie żywym dowodem na to, że dokonała cudu w swoim życiu. Jest jednak kilka nieprzyjemnych dolegliwości, z którymi ciężarna kobieta musi się zmagać – jednym z nich są obrzęki podczas ciąży, jakie są na nie sposoby?

Obrzęki w czasie ciąży - przyczyny i sposoby na obrzęki podczas ciąży

Przyczyny obrzęków w ciąży

Obrzęki w ciąży i opuchnięcie występuje głównie w III trymestrze. Dla przyszłej mamy, może to być nie lada problem, ale okazuje się, że natura miała taki plan, aby … no właśnie, ułatwić kobietom życie. Podczas porodu, ciężarna traci bowiem mnóstwo wody, a więc opuchnięte nogi i ręce, to nic innego jak „koło ratunkowe” na wypadek nagłego porodu. Organizm wie, że podczas porodu straciłabyś wiele krwi, więc przechowuje dla ciebie wodę, aby w razie zagrożenia uzupełnić brakujące zapasy i zapobiec odwodnieniu. Magazynowanie się wody w twoim organizmie jest podstawową przyczyną obrzeków w czasie ciąży.

To oczywiście nie jedyna przyczyna obrzęku. Zapewne ważysz troszkę więcej, niż przed ciążą – w końcu, nosisz ze sobą ciągle maleństwo i wszystko co je otacza (łożysko, wody owodniowe, itd.). Pod wpływem zwiększonego nacisku, pod koniec dnia pojawiają się obrzęki nóg. Nie martw się, odpocznij, potrzymaj nogi do góry na jakiś czas, wyśpij się – rano nie powinno być śladu po obrzękach i opuchnięciach.

Sprawdzone sposoby na obrzęki podczas ciąży

Już nasze mamy i babcie miały problemy z obrzękami w ciąży. Wiadomo, że łykanie tysiąca tabletek w ciąży nie jest wskazane, zdaj się więc na stare, sprawdzone, naturalne sposoby, zamiast eksperymentować z chemikaliami.

  • Pozbądź się wody... wodą! Picie wody wspomaga pracę nerek i pomaga oczyszczać organizm z toksyn. Ponadto unikaj soli, gdyż zatrzymuje wodę w organizmie.
  • Ruszaj się! Niekoniecznie biegaj na siłownię, ale nie zostawaj długo w jednej pozycji. Jeśli pracujesz w biurze, nie siedź cały dzień. Przejdź się do kserokopiarki, idź zrobić sobie herbatę.
  • Nogi do góry! Leżysz i oglądasz telewizję? Czytasz ciekawą książkę? Zrób sobie przysługę i podłuż pod nogi poduszkę, taboret, koc – tak, żeby nogi znajdowały się wyżej niż reszta tułowia. Na pewno pomoże.
  • Wygoda ponad wszystko! Noś nieuciskające rajstopy, przez które twoje nogi będą mogły swobodnie „oddychać”. Jeśli chodzi o buty, wybieraj wygodne, na płaskim obcasie. Nie zaprzątaj sobie też głowy dodatkową pracą, nie przemęczaj się. Wypoczynek ci się należy.
  • Jeżeli jest już po fakcie i przydarzył ci się obrzęk, użyj lodu, żelów chłodzących, rób okłady chłodzące.

Obrzęki w ciąży - zagrożenia

Jeżeli obrzęki zdarzają ci się bardzo często, nie chcą ustępować, obrzęk występuje nie tylko na nogach i rękach, ale też na udach, podbrzuszu – UWAŻAJ! – możesz mieś gestozę. Na wszelki wypadek udaj się do lekarza, który w najlepszym wypadku wykluczy tą chorobę. Nie lekceważ żadnych objawów, które cię niepokoją – chodzi nie tylko o zdrowie twoje, ale też twojego dziecka.

Autor: Paulina Wójcik

Komentarze do: Obrzęki w czasie ciąży - przyczyny i sposoby na obrzęki podczas ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz