Szukaj

Objawy i leczenie gestozy

Podziel się
Komentarze0

Poprzez gestozę rozumiemy zatrucie ciążowe, które może wystąpić po 20 tygodniu ciąży. Głównymi objawami tego schorzenia są: podwyższone ciśnienie tętnicze, białkomocz, bóle głowy oraz obrzęki. Nieleczenie gestozy może w sposób realny zagrażać życiu matki i dziecka.


Jakie są objawy gestozy?

Najczęstszym objawem gestozy jest nadciśnienie tętnicze. W przypadku gdy u ciężarnej pojawi się ciśnienie 140/95 mm Hg lub wyższe należy w sposób niezwłoczny udać się do lekarza. Każdy skok cieśnienia skurczowego lub rozkurczowego powinien zostać zbadany przez lekarza. Kolejnym objawem zatrucia ciążowego jest białkomocz, który objawia się występowaniem dużej ilości białka w moczu. Należy zwrócić uwagę również na częstość oddawania moczu. Charakterystycznym objawem jest także silny ból głowy i brzucha. Ponadto mogą się pojawić zaburzenia w ostrości widzenia. Istotnymi objawami są także obrzęki występujące na rekach i nogach. Mogą one okazać się niebezpieczne w sytuacji, gdy występują notorycznie na różnych częściach ciała, nie tylko na nogach.


Jak wygląda przebieg choroby?


Gestoza może przebiegać w dwóch różnych etapach. Pierwszy etap charakteryzuje się występowaniem jednego bądź dwóch objawów, natomiast drugi jest nazywany stanem przedrzucawkowym, który wiąże się z rozwojem trzech objawów, tj. nadciśnienia tętniczego, obecności białka w moczu oraz występowania obrzęków. Stan przedrzucawkowy może doprowadzić do pojawienia się rzucawki, tj. stanu, który bezpośrednio zagraża życiu matki i dziecka. Ciężarna, u której pojawia się rzucawka cierpi na częsty bezdech, ma problemy z widzeniem, mogą u niej wystąpić nudności oraz drgawki. Rzucawka w wielu przypadkach przyczynia się do śmierci matki i dziecka.

Jak wygląda leczenie gestozy?


Kobiety, u których istnieje jakiekolwiek podejrzenie występowania gestozy są kierowane do szpitala, ze względu na to że jest to zatrucie, które może spowodować śmiertelne skutki zarówno dla matki jak i dziecka. Gestoza może okazać się bezpośrednią przyczyną przedwczesnego porodu, pojawienia się niewydolności nerek u matki lub odklejenia się łożyska. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań lekarz zobowiązany jest rozpocząć odpowiednie leczenie. Ważne w przypadku wystąpienia gestozy jest ograniczenie spożywania soli oraz odpowiedni odpoczynek. Istotne są także ciągłe pomiary ciśnienia, regularna kontrola wag oraz okresowe badania moczu.

Komentarze do: Objawy i leczenie gestozy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz