Szukaj

Nieżyt nosa i krwawienie z nosa w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Kobieta będąca w ciąży zazwyczaj  jest przewrażliwiona swoim stanem zdrowia. Oczywiście jest to naturalny stan rzeczy, gdyż spodziewając  się przyjścia na świat maleństwa, musimy wsłuchiwać się w nasze ciało i dostrzegać zmian jakie w nim zachodzą.

 

Poza tym, że będziesz odczuwała nudności, poczujesz, że Twoje piersi  się powiększają …o tych dolegliwościach na pewno nie raz słyszałaś ale co z sytuacją kiedy nagle zacznie lecieć Ci krew z nosa? To na pewno wzbudzi Twój niepokój.
 
Nie musisz się tym jednak bardzo martwić dlatego, że krwawienie z nosa występuje u około 10% kobiet będących w ciąży. Zdarza się, że kobieta ma taki incydent dwa razy w trakcie ciąży a inna miewa go kilkanaście razy.
Musisz wiedzieć, że w czasie ciąży rośnie i „puchnie” nie tylko Twój brzuch ale także inne części Twego ciała. Jest to spowodowane podwyższonym stężeniem estrogenu i progesteronu we krwi, który powoduje że zwiększa się przepływ krwi  między innymi także przez błonę śluzową nosa. To powoduje, że następuje obrzęk śluzówki nosa, a w następstwie jest ona bardziej delikatna. Podobnie rzecz ma się z Twoją macicą, kiedy dojrzewa do porodu.

 
Z powodu zmian jakie następują w śluzówce zaczynają one produkować więcej śluzu, tym samym masz wiecznie zatkany nos, zdarza Ci się chrapać w nocy, a nawet mieć krwawienia z nosa. Niestety mało pocieszające, a także przyjemne jest to, że stan ten może się pogłębiać w czasie ciąży. Jeżeli śluzu będzie więcej może się zdarzyć, że zacznie się on zbierać w nozdrzach tylnych, co jest przyczyną nośnego kaszlu i dławienia się. Niestety może to zakłócać Twój sen.

 
Jak zatem radzić sobie z uporczywymi dolegliwościami ?
 
Całkowicie bezpieczne i pewne są spreje na bazie wody morskiej, roztwór soli fizjologicznej lub specjalne płatki przyklejane po bokach nosa (są one szczególnie pomocne w sytuacji, gdy nieżyt staje się naprawdę uciążliwy).
Zadbaj o to by powietrze w pomieszczeniu w którym przebywasz nie było wysuszone, gdyż to pogłębia dolegliwości.

Po skonsultowaniu się z lekarzem, możesz spożywać dodatkowe 250mg witaminy C to wzmacnia ściany naczyń włosowatych. 
 
  • Pij dużo wody i nawilżaj śluzówkę produktami, które zawierają roztwór soli fizjologicznej.
  • Zdarza się, ze przyczyną krwawienia jest zbyt gwałtowne i mocne wydmuchiwanie nosa, dlatego staraj się to robić delikatnie.
Jeżeli zacznie lecieć Ci krew z nosa, musisz usiąść i lekko pochylić się do przodu. Pamiętaj, żeby się nie kłaść i nie odchylać głowy do tyłu. Następnie uciskaj miejsce położone tuż nad nozdrzami przez 5 minut, a jeżeli to nie pomoże czynności te należy powtórzyć. Jeżeli krwawienie nie ustępuje lub powtarza się często zgłoś się do lekarza, aby ten zaradził powtarzającemu się krwawieniu.

Komentarze do: Nieżyt nosa i krwawienie z nosa w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz