Szukaj

Najnowsze odkrycia przełomem w leczeniu zaburzeń neurologicznych u wcześniaków?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy ze szpitala dziecięcego OHSU Doernbecher podważają dawno przyjętą tezę, że zmniejszony dopływ krwi do mózgu wcześniaka bezpowrotnie niszczy jego komórki mózgowe. Wyniki ich badań, opublikowane online 16 stycznia w czasopiśmie Science Translational Medicine, jako pierwsze wykazały, że zmniejszony dopływ krwi i tlenu do rozwijającego się mózgu raczej nie niszczy bezpowrotnie komórek, a jedynie zakłóca ich rozwój.Według Stephena Backa, jednego z autorów badania, dotąd neurolodzy sądzili, że niedokrwienie mózgu jest zabójcze dla jego komórek, jednak dzięki najnowszym badaniom będą się oni mogli poświęcić więcej uwagi stymulowaniu ich właściwego rozwoju, aby ograniczyć często poważne uszkodzenia spowodowane wcześniactwem.

Naukowcy z OHSU Doernbecher przeprowadzali badania na przedwcześnie urodzonych płodach owiec, aby określić, w jaki sposób zaburzenia dopływu krwi prowadzą do uszkodzeń w rozwijającym się mózgu.

Posługiwali się w tym celu najnowocześniejszą techniką obrazowania magnetyczno-rezonansowego (rezonansu magnetycznego), która umożliwia wykrycie uszkodzeń wcześniej, niż to było możliwe w przypadku starszych technik.


Naukowcy obserwowali korę mózgu, która odpowiada za złożone zadania związane z uczeniem się, uwagą oraz zachowaniami społecznymi, które bywają upośledzone u dzieci, które przeżyły przedwczesny poród.

Szczególnie interesowało ich, w jaki sposób zmienia się kora mózgowa owiec przez miesiąc obserwacji i nie znaleźli dowodów na to, by ich komórki mózgowe obumierały.

Zauważyli natomiast, że na mniejszej objętości tkanki mózgu mieściło się więcej komórek. Po przeprowadzeniu dalszych badań ustalono, że komórki te nie były w pełni rozwinięte.

W powiązanym badaniu, którego wyniki opublikowano w tym samym numerze czasopisma Science Translational Medicine, naukowcy z The Hospital for Sick Children oraz University of Toronto wykazali, że czynnikiem pozwalającym przewidzieć niedorozwój komórek mózgowych są zaburzenia wzrostu dzieci.

Może to oznaczać, że rozwój kory mózgowej można wspomóc wzbogacając dietę dzieci i stymulując w większym stopniu ich wzrost.

Według naukowców odkrycia te mogą stanowić przełom w diagnostyce i leczeniu wcześniaków.

Dzieci, które urodziły się przedwcześnie, często są dotknięte wieloma zaburzeniami, które mogą im towarzyszyć przez całe życie, np. porażeniem mózgowym.

Co więcej, u 25-50 % z nich w późniejszym czasie diagnozuje się zaburzenia związane z uczeniem się, uwagą oraz zachowaniami społecznymi.

Komentarze do: Najnowsze odkrycia przełomem w leczeniu zaburzeń neurologicznych u wcześniaków?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz