Szukaj

Mukowiscydoza a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną, która objawia się przede wszystkim przewlekłą chorobą oskrzelową- płucną oraz zaburzeniami trawienia i wchłaniania. Organizm osoby chorej produkuje nadmierną ilość śluzu, który zaburza funkcjonowanie narządów posiadających gruczoł śluzowy.

Do niedawna kobiety, które chciały zajść w ciąże miały trudności z poczęciem, z powodu utrudnionego przedostawania się plemników do komórki jajowej. Obecnie jednak rozwój medycyny pokazuje, że coraz więcej pań dotkniętych mukowiscydozą cieszy się macierzyństwem.

Zanim zaplanujesz zajście w ciąże, powinnaś skonsultować swoją sytuację z lekarzem. Ponieważ żyjesz z mukowiscydozą jesteś już przyzwyczajona do wymagań jakie stawia ta choroba. Jednak noszenie dziecka przez dziewięć miesięcy będzie dla twojego organizmu niebywałym obciążeniem i może powodować pogorszenie się stanu choroby, dlatego warto wcześniej przygotować się na ewentualne powikłania. Od tego bowiem zależy sukces twojej ciąży.

Bardzo ważne jest jeszcze przed poczęciem doprowadzenie organizmu do jak najlepszego stanu. Twoje płuca muszą możliwie jak najlepiej funkcjonować. Pierwszym wyzwaniem dla ciebie będzie odpowiednie odżywianie, które powinnaś dostosować jeszcze przed ciążą, gdyż w trakcie jej trwania niezwykle ważny będzie prawidłowy przyrost masy ciała. Współpraca z dietetykiem i lekarzem pozwoli ci na dobranie takiej diety, która zwiększy szanse na prawidłowy rozwój dziecka oraz poprawę twojego samopoczucia. Może to jednak okazać się bardzo trudne z powodu nasilonego refluksu żołądkowo-przełykowego, który pogarsza się podczas ciąży. Czasami w  poważnych sytuacjach, lekarz zaleca żywienie przyszłej mamy drogą dożylną.


Kobieta musi, także się przyzwyczaić do częstych wizyt lekarskich. Odpowiednia opieka prenatalna niewątpliwie pozwoli ci czuć się bezpieczniej w czasie ciąży. Ponieważ oddychasz za dwoje, niezbędna będzie, również dbałość o twoje płuca. Przyszłe mamy mają problemy z oddychaniem, w momencie kiedy powiększa się macica, a co dopiero kobiety, które chorują na mukowiscydozę. Dlatego stan twoich płuc będzie stale monitorowany. Pogorszenie objawów tej choroby w czasie ciąży trzeba brać pod uwagę. Zazwyczaj jednak zły stan zdrowia utrzymuje się chwilowo.

Możliwe, że przez pewnie czas przyszła mama będzie poddana hospitalizacji, ze względu na ewentualność wystąpienia przedwczesnego porodu. Dlatego kobieta nosząca maluszka powinna ograniczyć do minimum swoją aktywność fizyczną, by zmniejszyć to zagrożenie.

Kobietą, które chorują na mukowiscydozę zaleca się, także przeprowadzenie badań genetycznych płodu. Ponieważ jest to choroba genetyczna istnieje możliwość przekazanie jej dziecku. Badania prenatalne pod tym kątem pozwolą na wcześniejsze stwierdzenie czy do tego doszło.

W trakcie trwania ciąży przyszła mama powinna porozmawiać ze swoim lekarzem na temat dostosowania indywidualnego leczenia. Na pewno konieczne będzie zmniejszenie dawek zażywanych leków, aby były one jak najbardziej bezpieczne dla twojego maleństwa. Dużą rolę dla kobiety w czasie ciąży, będzie odgrywać fizjoterapia, która ma na celu poprawę odkrztuszania wydzieliny z dróg oddechowych.

Każda ciąża nie jest łatwa dla żadnej z pań, a już na pewno dla tych które chorują na mukowiscydozę. Wielu, jednak takim kobietą udaje się donosić ciąże. Wszystko zależy od samego stanu ciężarnej. W momencie jego znacznego pogorszenia lekarz musi podjąć decyzję o wcześniejszym ukończeniu ciąży. Pomimo tych wszystkich trudności, radość z urodzenia dziecka na pewno wynagrodzi wszelkie wyzwania jakim musiałaś stawić czoła przez okers dziewięciu miesięcy.

Komentarze do: Mukowiscydoza a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz