Szukaj

Mity kulturowe wpływają na to, w jaki sposób kobiety postrzegają ciążę

Podziel się
Komentarze0

Poranne mdłości, lśniące włosy, dziwne zachcianki – czego spodziewają się kobiety po swojej ciąży i w jaki sposób mity kulturowe wpływają na te oczekiwania? Takie pytania zadała sobie dr Danielle Bessett z University of Cincinnati, a wyniki swoich badań zaprezentowała na 108 spotkaniu naukowym American Sociologial Association.Dr Bessett mówi: - Wcześniejsze badania wskazywały, że kobiety polegają na zdaniu swoich lekarzy. Teraz odkryliśmy, że wpływa na nie także to, co usłyszą od swoich przyjaciół i w mediach rozrywkowych. Nazywamy to „mitologią ciąży” – wiedza fragmentaryczna, sprzeczna i niepotwierdzona naukowo.

Dr Bessett przeprowadziła ankiety z 64 ciężarnymi kobietami w latach 2003 – 2006, w Nowym Jorku. Wszystkie te panie konfrontowały się z mitologią ciąży.

Dr Bessett podsumowuje: - Moje badania pokazują, że prawdopodobnie nie doceniamy tego, w jaki sposób ta fragmentaryczna wiedza wpływa na nas i na nasze zrozumienie ciąży. Uważam, że jest to ważne, gdyż może to wpłynąć na komunikację między lekarzami i ciężarnymi kobietami.


Dr Bessett odkryła, że na niektóre kobiety bardzo silny wpływa ma tradycja etniczna i religijna. Niektóre nie mają żadnego albo niewielkie doświadczenie z ciążą, inne mają bardzo ciężkie przeżycia związane z tym stanem.

W zależności od tych wszystkich czynników, kobiety potwierdzały, krytykowały, kontestowały i wyrażały ubolewanie nad kluczowymi aspektami mitologii ciąży.

Poza tym większość kobiet miała tendencję do minimalizowania mitologii ciąży, kiedy zapytano je bezpośrednio o główne źródło informacji, któremu ufają najbardziej.

Okazało się także, że w niektórych przypadkach kobiety były zaniepokojone, kiedy nie doświadczały symptomów popularnie wiązanych z ciążą, takich ja poranne mdłości, obawiając się, że coś może być nie tak z płodem.

Wiele objawów z kolei, takich jak np. dziwne zachcianki, typu frytki o 3 w nocy, często było postrzeganych jako namacalna manifestacja potrzeb i życzeń płodu, a nawet jego cech charakteru.

Problemy takie jak mdłości, zachcianki i bóle porodowe dominują w mitologii ciąży. Inne, takie jak wyczerpanie, bezsenność, wzdęcia, gazy, bóle głowy, hemoroidy i spuchnięte kostki, są pomijane milczeniem.

Komentarze do: Mity kulturowe wpływają na to, w jaki sposób kobiety postrzegają ciążę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz