Szukaj

Mięśniaki u kobiety w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Mięśniaki, będące niezłośliwymi guzami macicy, mogą pojawiać się u każdej ciężarnej kobiety. Mogą one być niebezpieczne zarówno dla samej przyszłej matki, jak i dla płodu, dlatego też konieczne jest regularne kontrolowanie ich u specjalisty.

Mięśniaki u kobiety w ciąży

Czym są mięśniaki?

Mięśniaki, jak sama nazwa wskazuje, powstają z tkanki mięśniowej macicy. Są to najczęściej łagodne guzy macicy, ryzyko ich zezłośliwienia się jest oceniane poniżej 1 procenta. Najczęściej osiągają niewielkie rozmiary, mniej więcej takie jak groch, jednakże czasem ich wielkość może zbliżyć się do rozmiaru pomarańczy.

Występują one zarówno pojedynczo, jak i w większej ilości. Ich liczba może nawet wzrosnąć do kilkunastu. Rozwijają się one w trzonie macicy, jeżeli powstanie w niej dużo mięśniaków może utracić ona swój fizjologiczny kształt.

Rodzaje mięśniaków

Ze względu na usytuowanie mięśniaków możemy wyróżnić ich kilka rodzajów.

Guzy macicy, które występują na zewnątrz trzonu macicy i rozrastają się w kierunku błony surowiczej nazywane są podsurowicówkowymi. Mięśniaki rozwijające się w ścianie macicy określa się jako śródścienne, zaś podśluzówkowe powstają wewnątrz macicy i rosną w kierunku błony śluzowej. Rzadziej spotykamy się z uszypułowanymi, czyli takimi, które połączone są z trzonem macicy za pomocą tkanki łącznej.

Przyczyny występowania mięśniaków

Zobacz również:Tak naprawdę nie da się jednoznacznie wskazać przyczyn powstawania mięśniaków. Prawdopodobnie niektóre kobiety mają genetyczne predyspozycje do ich występowania. Jednakże głównym powodem przeważnie jest działanie hormonów, w tym szczególnie estrogenu i progesteronu. Stymulują wzrost komórek, tym samym przyczyniając się do powstawania mięśniaków.


Dolegliwości związane z mięśniakami

Mięśniaki przeważnie nie objawiają się w żaden sposób. Zarówno małe guzy, jak i te duże często w ogóle nie dają o sobie znać. Te najmniejsze także przeważnie nie wymagają leczenia. Jeśli zauważymy już ich pojawienie się musimy pamiętać o ich obserwacji.

Rodzaj dolegliwości bardzo często zależy od samej kobiety, część przyszłych matek w ogóle nie będzie odczuwać żadnego dyskomfortu. U niektórych kobiet pojawia się ból miednicy i lekkie plamienie. Mięśniaki nie są tak groźne jak mogłoby się wydawać, ich obecność tylko w niewielkim stopniu zwiększa ryzyko poronienia, bądź tez przedwczesnego porodu. Jedynie gdy są bardzo duże, może dojść do krwawienia po porodzie, zniekształceń płodu lub komplikacji w czasie porodu, takich jak zatrzymania akcji porodowej i konieczności wykonania cesarskiego cięcia.

Mięśniaki najczęściej leczy się za pomocą farmaceutyków, bądź też operacyjnie. Jednakże tylko w wypadku gdy kobieta nie jest w ciąży. Przyszła matka, która odczuwa ból wywołany poprzez guzy, może tylko złagodzić dolegliwości, np. przykładając zimny kompres. Jeśli kobieta odczuwa ból, powinna położyć się , zrelaksować. Ulgę może przynieść również kilkunastominutowa kąpiel.

Jak rozpoznać mięśniaki?

Ciężko samemu zaobserwować mięśniaki, jednakże ich obecność ujawnia się podczas badania zarówno ginekologicznego, jak i ultrasonograficznego. Dlatego tez można je rozpoznać podczas zwykłej, rutynowej kontroli ginekologicznej.

Mięśniaki są bardzo powszechną dolegliwością, prawdopodobnie owa choroba dotyczy nawet 80% procent kobiet. W większości przypadków guzy są nie groźne i nie dają żadnych oznak, jednakże w momencie kiedy jesteśmy w ciąży i zauważymy niepokojące objawy powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.

Komentarze do: Mięśniaki u kobiety w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz