Szukaj

Mięśniaki u kobiety w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Mięśniaki, będące niezłośliwymi guzami macicy, mogą pojawiać się u każdej ciężarnej kobiety. Mogą one być niebezpieczne zarówno dla samej przyszłej matki, jak i dla płodu, dlatego też konieczne jest regularne kontrolowanie ich u specjalisty.

Mięśniaki u kobiety w ciąży

Czym są mięśniaki?

Mięśniaki, jak sama nazwa wskazuje, powstają z tkanki mięśniowej macicy. Są to najczęściej łagodne guzy macicy, ryzyko ich zezłośliwienia się jest oceniane poniżej 1 procenta. Najczęściej osiągają niewielkie rozmiary, mniej więcej takie jak groch, jednakże czasem ich wielkość może zbliżyć się do rozmiaru pomarańczy.

Występują one zarówno pojedynczo, jak i w większej ilości. Ich liczba może nawet wzrosnąć do kilkunastu. Rozwijają się one w trzonie macicy, jeżeli powstanie w niej dużo mięśniaków może utracić ona swój fizjologiczny kształt.

Rodzaje mięśniaków

Ze względu na usytuowanie mięśniaków możemy wyróżnić ich kilka rodzajów.

Guzy macicy, które występują na zewnątrz trzonu macicy i rozrastają się w kierunku błony surowiczej nazywane są podsurowicówkowymi. Mięśniaki rozwijające się w ścianie macicy określa się jako śródścienne, zaś podśluzówkowe powstają wewnątrz macicy i rosną w kierunku błony śluzowej. Rzadziej spotykamy się z uszypułowanymi, czyli takimi, które połączone są z trzonem macicy za pomocą tkanki łącznej.

Przyczyny występowania mięśniaków


Tak naprawdę nie da się jednoznacznie wskazać przyczyn powstawania mięśniaków. Prawdopodobnie niektóre kobiety mają genetyczne predyspozycje do ich występowania. Jednakże głównym powodem przeważnie jest działanie hormonów, w tym szczególnie estrogenu i progesteronu. Stymulują wzrost komórek, tym samym przyczyniając się do powstawania mięśniaków.


Dolegliwości związane z mięśniakami

Mięśniaki przeważnie nie objawiają się w żaden sposób. Zarówno małe guzy, jak i te duże często w ogóle nie dają o sobie znać. Te najmniejsze także przeważnie nie wymagają leczenia. Jeśli zauważymy już ich pojawienie się musimy pamiętać o ich obserwacji.

Rodzaj dolegliwości bardzo często zależy od samej kobiety, część przyszłych matek w ogóle nie będzie odczuwać żadnego dyskomfortu. U niektórych kobiet pojawia się ból miednicy i lekkie plamienie. Mięśniaki nie są tak groźne jak mogłoby się wydawać, ich obecność tylko w niewielkim stopniu zwiększa ryzyko poronienia, bądź tez przedwczesnego porodu. Jedynie gdy są bardzo duże, może dojść do krwawienia po porodzie, zniekształceń płodu lub komplikacji w czasie porodu, takich jak zatrzymania akcji porodowej i konieczności wykonania cesarskiego cięcia.

Mięśniaki najczęściej leczy się za pomocą farmaceutyków, bądź też operacyjnie. Jednakże tylko w wypadku gdy kobieta nie jest w ciąży. Przyszła matka, która odczuwa ból wywołany poprzez guzy, może tylko złagodzić dolegliwości, np. przykładając zimny kompres. Jeśli kobieta odczuwa ból, powinna położyć się , zrelaksować. Ulgę może przynieść również kilkunastominutowa kąpiel.

Jak rozpoznać mięśniaki?

Ciężko samemu zaobserwować mięśniaki, jednakże ich obecność ujawnia się podczas badania zarówno ginekologicznego, jak i ultrasonograficznego. Dlatego tez można je rozpoznać podczas zwykłej, rutynowej kontroli ginekologicznej.

Mięśniaki są bardzo powszechną dolegliwością, prawdopodobnie owa choroba dotyczy nawet 80% procent kobiet. W większości przypadków guzy są nie groźne i nie dają żadnych oznak, jednakże w momencie kiedy jesteśmy w ciąży i zauważymy niepokojące objawy powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.

Komentarze do: Mięśniaki u kobiety w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz