Szukaj

Lek przeciwwymiotny nieszkodliwy dla płodu

Podziel się
Komentarze0

Pocieszające wieści dla kobiet w ciąży, które cierpią z powodu porannych nudności. Badania przeprowadzone w Danii nie znajdują żadnych powodów, żeby zakazać spożywania popularnych leków przeciwko mdłościom, ponieważ nie mogą one zaszkodzić przebiegowi ciąży i spowodować uszkodzenia płodu. Jedną na 10 ciężarnych kobiet dopada zjawisko porannych nudności, które w pewnym momencie sięgają takiego stopnia, iż wręcz wymagają przyjęcia tabletek. Jednak wiele osób z nich rezygnuje przez wzgląd na rzekome skutki uboczne.Zofran, lek sprzedawany przez GalaxoSmithKline, wydawał się najlepszym potencjalnym wyborem, jednak kobiety i doktorzy byli nieufni, ponieważ wcześniejsze badania sugerowały możliwe wystąpienie ryzyka urodzenia dziecka z wadami, takimi jak przykładowo rozszczep podniebienia.

Nowe wyniki, zebrane z ponad 600 tysięcy ciąż w Danii, nie znalazły dowodu na jakiekolwiek poważne skutki uboczne spowodowane przez Zofran – informacje zostały potwierdzone przez dr. Iffath Hoskins, specjalistę od ciąży wysokiego ryzyka na NYU Langone Medical Center.

Leki na nudności są skuteczne i bezpieczne, nikt nie powinien godzić się na cierpienie, a już tym bardziej na to, co może spowodować ‘przyzwyczajenie’ do porannych przypadłości – nadmierne wymioty mogą prowadzić do niedożywiania oraz odwodnienia organizmu, co z kolei może zaszkodzić kobiecie ciężarnej i płodowi.


Naukowcy wykorzystali dane z ogólnokrajowych rejestrów zdrowotnych, aby porównać liczbę poronień, porodów martwego płodu, dzieci z wadami wrodzonymi i wcześniaków, które po urodzeniu ważyły za mało, u kobiet, które przyjmowały Zofran w czasie ciąży oraz tych, które leku nie przyjmowały.

Przy stosowaniu Zofranu odnotowano brak szkód.

Warto jednak wspomnieć, iż w badaniu obserwowano wady wrodzone zbiorowo, więc nie można wykluczyć ryzyka pojedynczych przypadków, którego częstość występowania jest wciąż bardzo mała.

Zanim jednak kobiety zdecydują się na przyjęcie jakiegokolwiek leku, mogą spróbować leczenia domowymi sposobami, tj. krakersy, piwo imbirowe, herbatki rumiankowe, różne ziołowe mieszanki i niektóre witaminy z grupy B.

Leki typu Zofran i inne przepisywane na receptę, należy zażyć, kiedy "babcine" metody nie działają.

Komentarze do: Lek przeciwwymiotny nieszkodliwy dla płodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz