Szukaj

Lek przeciwpadaczkowy w ciąży zagrożeniem dla rozwoju płodu?

Podziel się
Komentarze0

Kwas walproinowy - lek stosowany w leczeniu padaczki i innych zaburzeń neuropsychologicznych - zażywany przez kobiety w czasie ciąży, był związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia autyzmu u ich potomstwa, według badań opublikowanych 24 kwietnia w magazynie JAMA. Autorzy ostrzegają, że w momencie doradzania kobietom ciężarnym, te niekorzystne wyniki należy zestawić z niewątpliwie pozytywnym działaniem leku u kobiet, które wymagają tego środka w celu kontroli epilepsji.Leki przeciw epilepsji przyjmowane podczas ciąży są silnie związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych oraz opóźnienia rozwoju poznawczego u potomstwa, czytamy w artykule.

Dr Jakob Christensen z Aarhus University Hospital w Danii ocenił związek przyjmowania tego leku przez kobietę w okresie ciąży z występowaniem spektrum zaburzeń autystycznych ujej potomka. Do badań włączono wszystkie dzieci urodzone w Danii od 1996 do 2006 roku.

Do identyfikacji dzieci narażonych na zmiany w wyniku stosowania kwasu walproinowego zostały wykorzystane krajowe rejestry.

Dane zostały przeanalizowane i dostosowane do potencjalnych czynników zakłócających, takich jak wiek kobiety w momencie poczęcia, wiek ojca w momencie poczęcia, historia psychiatryczna rodziców, wiek ciążowy, urodzeniowa masa ciała, płeć, wady wrodzone.


Dzieci były obserwowane od urodzenia aż do dnia diagnozy zaburzenia.

Analizą objęto 655 615 dzieci urodzonych od 1996 do roku 2006. Średni wiek uczestników w momencie zakończenia obserwacji wynosił 8,8 roku.

W czasie badania, u 5437 dzieci rozpoznano zaburzenia spektrum autyzmu, w tym 2067 uczestników zdiagnozowano z autyzmem dziecięcym.

Badacze stwierdzili, że 2644 dzieci było narażonych na leki przeciwpadaczkowe w życiu płodowym, a w tym 508 uczestników narażonych było na walproinian.

Autorzy stwierdzili, że stosowanie kwasu walproinowego w okresie ciąży wiązało się z bezwzględnym ryzykiem 4,42 procent wystąpienia zaburzeń spektrum autyzmu i bezwzględnym ryzykiem 2,5 procent wystąpienia autyzmu dziecięcego.

Ponieważ autyzm to poważne zaburzenia i stan chorobowy na całe życie, odbijający się także na rodzinach chorych, nawet umiarkowany wzrost ryzyka może mieć duże znaczenie.

Jednak w dalszym ciągu absolutne ryzyko wystąpienia zaburzeń spektrum autyzmu wynosi mniej niż 5 procent, co należy wziąć pod uwagę, doradzając kobietom ciężarnym stosowanie kwasu walproinowego.

Komentarze do: Lek przeciwpadaczkowy w ciąży zagrożeniem dla rozwoju płodu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz