Szukaj

Lek przeciwpadaczkowy łagodzi poranne mdłości u ciężarnych

Podziel się
Komentarze0

Gabapentyna, lek przeciwpadaczkowy i przeciwbólowy, działa na objawy najcięższych postaci występujących w ciąży nudności i wymiotów, jak wykazały badania naukowca z University at Buffalo. Thomas Guttuso, prowadząc prace nad stosowaniem gabapentyny u pacjentów poddawanych chemioterapii, zauważył, że substancja ta bardzo skutecznie zapobiega nudnościom i wymiotom.Postanowił więc sprawdzić działanie leku na niepowściągliwe wymioty ciężarnych (łac. hyperemesis gravidarum), najcięższą postać dolegliwości znanej jako tzw. “poranne mdłości”.

Guttuso przeprowadził eksperyment na grupie siedmiu dotkniętych tą przypadłością ciężarnych, u których nie skutkowały popularne leki przeciwwymiotne. Wyniki badania przeszły wszelkie oczekiwania - już po dwóch godzinach od zażycia pierwszej dawki leku większość badanych odczuwała wyraźną ulgę.

Gabapentyna łagodziła mdłości średnio o 80%, a wymioty aż o 94%, dzięki czemu ciężarne mogły znowu zacząć niemal normalnie jeść.


Mimo tak obiecujących wyników, dalsze eksperymenty zostały wstrzymane po tym, jak u noworodków dwóch uczestniczek badania wykryto wady wrodzone.

Jednak kolejne badania wykazały, że w grupie 258 noworodków, których matki we wczesnym okresie ciąży zażywały gabapentynę, występował niemal taki sam odsetek wad wrodzonych, jak w całej populacji. Obecnie Guttuso, w celu potwierdzenia działania leku, zamierza przeprowadzić badania kontrolowane placebo na o wiele większej grupie kobiet.

Według naukowca, kontynuowanie badań nad gabapentyną jest bardzo potrzebne, ponieważ jak do tej pory nie mamy skutecznej metody leczenia niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. A dolegliwość ta jest tak uciążliwa, że 15 % kobiet nią dotkniętych decyduje się na aborcję, mimo że ich ciąże są chciane. Objawy utrzymują się przez całą dobę i powodują tak poważne odwodnienie, że ciężarne często trafiają do szpitala.

Komentarze do: Lek przeciwpadaczkowy łagodzi poranne mdłości u ciężarnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz