Szukaj

Kwasy omega–3 mogą zapobiec przedwczesnym porodom

Podziel się
Komentarze0

Suplementy kwasów tłuszczowych omega-3, a w szczególności kwasu DHA, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu. Wyniki nowego studium dowodzą, że suplementy omega-3 mogą pomóc utrzymać ciążę trochę dłużej, co oznacza więcej czasu dla rozwoju płodu oraz lepsze, długoterminowe perspektywy zdrowotne dla obu stron.DHA jest jednym z podstawowych kwasów tłuszczowych, ważnych dla rozwoju mózgu i wzroku. Nie może być wytwarzany w organizmie, dlatego uzyskiwany jest przez spożywanie ryb oceanicznych. Jest on zawarty w niektórych prenatalnych witaminach oraz można go kupić jako osobny dodatek do innych suplementów.

W eksperymencie wzięło udział 350 kobiet w 8 do 20 tygodnia ciąży. Podzielono je na dwie grupy.

Panie z pierwszej  dostały zapas suplementów (każda tabletka o wartości 200 miligramów DHA pochodzącego z alg) - miały przyjmować je 3 razy dziennie, aż do chwili porodu. Druga połowa kobiet otrzymała identycznie wyglądające kapsułki placebo, głównie z kukurydzy i olejków sojowych.

Choć nie było wielkiej różnicy w liczbie przedwczesnych porodów w obu grupach, to jednak uczestniczki z przyjmującej suplementy DHA rodziły cięższe noworodki o trzy dni później niż w grupie placebo.

Normalnie, ciąża trwa 39 tygodni. Noworodki, które rodzą się 5 tygodni wcześniej, są w grupie największego ryzyka poważnych problemów zdrowotnych i konieczności dłuższego pobytu w szpitalu.

5% kobiet w grupie placebo urodziło w 34 tygodniu i wcześniej, w porównaniu do mniej niż 1% w grupie kwasów tłuszczowych omega-3.

Autorka badania, Susan Carlson, dietetyk na University of Kansas Medical Center, powiedziała, iż oczywiście, systematyczne przyjmowanie kwasów omega-3 nie oznacza całkowitego rozwiązania problemu, ale zmniejsza ryzyko przedwczesnych porodów.

Choć badania nie wykazały jasnych i spójnych korzyści płynących z przyjmowania suplementów kwasów tłuszczowych omega-3 dla rozwoju mózgu płodu, to jednak naukowcy oceniają jego wyniki jako dodanie kolejnej cennej cegiełki do zgromadzonych dotychczas informacji.

Poród przed 34 tygodniem jest jedną z głównych przyczyn śmierci noworodków, dlatego tak ważne jest, żeby mając możliwość przedłużenia ciąży, z niej skorzystać.

Wystarczy pamiętać o jedzeniu ryb i unikać tych, o wysokiej zawartości rtęci, takich jak miecznik, płytecznik, makrela i rekin, gdyż mogą one zaszkodzić rozwojowi mózgu i systemu nerwowego płodu.

Komentarze do: Kwasy omega–3 mogą zapobiec przedwczesnym porodom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz