Szukaj

Komplikacje ciążowe u kobiet z problemem odżywiania się

Podziel się
Komentarze0

Kobiety z historią dolegliwości zaburzenia jedzenia są wystawione na większe zagrożenie komplikacji zdrowotnych związanych z ciążą, według odkryć z badań naukowców fińskich.

„Zalecamy bliższa obserwacje pań z historia zaburzeń jedzenia pod czas okresu ciąży” powiedziała doktor Milla Linna z Hjelt Institute z helsińskiego Uniwersytetu w Finlandii, która prowadziła badania. Stwierdziła dodatkowo, że kobiety które mają albo miały to zaburzenie powinny powiadomić o tym przychodnie macierzyńskie. Z kolei inny badacz zauważył problem tych kobiet, z otwartością do rozmowy na temat ich stanu zdrowia.

Według kliniki  z Cleveland oszacowano, że 1 do 2% kobiet w USA cierpi na anoreksje, a kolejne 2% ma bulimie w pewnym okresie swego życia.

„Jadłowstręt atakuje kobiety często pod czas ich płodnych lat, a zachowania typowe dla tego schorzenia przeszkadzają w metabolizmie i równowadze hormonalnej ciała, co może wpłynąć na przebieg ciąży i urodzenia dziecka.” oznajmiła doktor Linn, dodając:

„Chcemy się dowiedzieć czy panie z historią leczenia na jadłowstręt były zagrożone niepożądaną ciąża i problemami zdrowotnymi wynikającymi z narodzin dziecka”.

Konsekwencje zaburzeń jedzenia

W tym celu Linn i jej zespól przeanalizował dane medyczne 2.257 kobiet, które leczono na jadłowstręt w klinice helsińskiego University Central Hospital w latach 1995-2010. Głównie zerkano na przypadki związane z ciążą pod czas leczenia na tą przypadłość i czy nastąpiły jakiekolwiek problemy związane z rozwiązaniem ciąży.

Badacze znaleźli, że do 2010 roku, kobiety z anoreksją urodziły 302 dzieci, panie z bulimią miały 724 urodzeń a chore na zespół gwałtownego objadania się wydały na świat 52 dzieci. Przy badaniu, porównano informacje z kobietami u których nie zdiagnozowano zaburzeń jedzenia. Te urodziły 6.319 dzieci w okresie poddanym badaniu. Częstotliwość komplikacji ciążowych, które wynikły u   badanych pań z każdej grupy, była podobna, choć nie obyło się bez wyjątków. Na przykład panie z anoreksja miały większą szanse na rozwinięcie się anemii, jak również były bardziej podatne na urodzenia dzieci z niższą wagę oraz przedwczesnych urodzeń.

Kobiety z bulimią były bardziej wystawione na zagrożenie reanimacji nowo poczętego dziecka lub o słabej skali Apgar ( test prawidłowego rozwoju dziecka, zaraz po urodzeniu) u dziecka. Natomiast panią z symptomami objadania się, groziło wysokie ciśnienie krwi pod czas ciąży i posiadanie dzieci będące większymi od przeciętnej wielkości nowo narodzonego dziecka. Badacze zauważyli, że kobiety z anoreksją i zespołem gwałtownego objadania się groziły większe szanse na poronienie albo utratę niemowlęcia.

Waga a zdrowe dziecko

Według doktor Nadii Micali z  University College London Institute of Child Health, która nie była osobiście zaangażowana w badanie, ten temat pozwolił na pozyskanie nowych wiadomości, o których wcześniej nie było mowy.  Dowody, jak twierdzi pani doktor, są wystarczające by połączyć liczbę nowo narodzonych dzieci o małej wadze ze stanem fizycznym kobiet- w tym wypadku-chorobą anoreksji.

„Jednym z powodów jest właśnie to że panie same nie mają prawidłowej wagi. Oczywiście jest to możliwe do uniknięcia. Istotne jest zatem, by mieć świadomość że prawidłowa waga ciała u kobiet w okresie ciąży zmniejsza zagrożenie zdrowia przyszłego dziecka.' twierdzi doktor Nadia Micali.

Autor: Jarosław Koperski

Komentarze do: Komplikacje ciążowe u kobiet z problemem odżywiania się

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz