Szukaj

Kolejne badania potwierdziły ryzyko związane z nadwagą u ciężarnych

Podziel się
Komentarze0

Dzieci otyłych ciężarnych cierpiących na zespół bezdechu śródsennego powinny być przyjmowane na noworodkowy oddział intensywnej terapii znacznie częściej niż dzieci kobiet z nadwagą niecierpiących na tę przypadłość - ostrzega studium opublikowane w piśmie Obstetrics&Gynecology.Badacze zawarli też w swojej publikacji uwagę, że bezdech śródsenny, który powoduje liczne przebudzenia, spłycenie oddechu lub jego zatrzymanie na kilka sekund - wielokrotnie w ciągu nocy - wiąże się także z częstszym występowaniem stanu przedrzucawkowego u kobiet z poważną otyłością.

„Nasze odkrycia wskazują na związek chronicznego bezdechu u otyłej kobiety w ciąży z dużym ryzykiem występowania nieprawidłowości u dziecka” - mówi główny autor publikacji, dr Judette Louis z University of South Florida.

Naukowcy przeanalizowali wyniki 175 ciężarnych z nadwagą zaangażowanych w studium obserwacyjne w Cleveland’s MetroHealth Medical Center. Bezdech był monitorowany przez bezprzewodowe urządzenia umieszczone w ich sypialniach.


Wyniki badań wykazały między innymi, że:

•    częstość występowania chronicznego bezdechu śródsennego wśród uczestniczek testów wynosiła 15,4 procent;

•    w porównaniu z grupą kontrolną, kobiety cierpiące na zaburzenia snu częściej cierpiały także na podwyższony poziom ciśnienia krwi;

•    chore ciężarne częściej decydowały się na cesarskie cięcie w czasie porodu oraz częściej pojawiał się u nich stan przedrzucawkowy, który wiąże się z podwyższonym ciśnieniem w ciąży i zbyt niskim poziomem białka w moczu - jest to jedno z największych zagrożeń zarówno dla ciężarnej, jak i dla płodu;

•    mimo podobnych wskaźników przedwczesnych urodzeń, noworodki kobiet z zaburzeniami snu częściej były zaraz po porodzie kierowane na oddział intensywnej terapii, zwykle z powodu niedostatecznej wydolności oddechowej.

W przybliżeniu, jedna piąta kobiet walczy z nadwagą, zachodząc w ciążę. Do tej pory przeprowadzono wiele badań, mających na celu przeanalizowanie komplikacji wynikających z tego faktu - między innymi nadciśnienie, porody metodą cesarskiego cięcia i cukrzycę ciążową - jednak problem bezdechu śródsennego pozostawał nadal niezdiagnozowany i nieprzestudiowany.

Naukowcy przeprowadzający badania sugerują, że najlepszą metodą walki z problemami tego rodzaju jest pozbycie się otyłości jeszcze przed zajściem w ciążę.

Komentarze do: Kolejne badania potwierdziły ryzyko związane z nadwagą u ciężarnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz