Szukaj

Jak zaplanować płeć dziecka

Planowanie płci dziecka nie jest rzeczą prostą, jednocześnie statystyki i badania naukowe potwierdzają, że jest to możliwe. Istnieje kilka metod, jednak żadna z nich nie daje 100-procentowej gwarancji. Jedną z opcji jest metoda owulacyjna, która wymaga jednak dokładnej znajomości przebiegu cyklu.

Jak zaplanować płeć dziecka

Można także stosować odpowiednią dietę - jedzenie konkretnych produktów spożywczych zwiększa szanse urodzenie chłopca bądź dziewczynki. Część rodziców, aby zaplanować płeć dziecka sięga także po metodę opartą na chińskim kalendarzu bądź metodę cykliczną (SELNAS).

Jak zaplanować płeć dziecka - metoda owulacyjna

Metoda owulacyjna autorstwa dr Franciszka Benendo, opiera się na dokładnym wyznaczaniu dnia owulacji. Znając ten moment cyklu, można zaplanować współżycie w konkretnym dniu i w ten sposób zwiększyć szanse na poczęcie dziecka określonej płci. Metoda owulacyjna daje największą skuteczność w przypadku kobiet, które mają regularne cykle.

Płeć dziecka warunkowana jest przez rodzaj plemnika, który jako pierwszy dotrze do komórki jajowej. Plemniki niosące męski chromosom Y poruszają się szybko, ale też szybko giną. Aby spłodzić chłopca najlepiej więc współżyć krótko przed owulacją lub zaraz po niej. Jeżeli z kolei rodzicom zależy na córeczce, moment zbliżenia należy zaplanować na 1-2 dni (optymalnie 40 godzin) przed owulacją. Wynika, to z tego, że plemniki z chromosomem żeńskim X poruszają się wolniej, ale jednocześnie są bardziej wytrzymałe niż męskie komórki rozrodcze i żyją dłużej.

Jak zaplanować płeć dziecka przy pomocy diety

Popularną metodą, dość chętnie wybieraną przez rodziców, jest jedzenie określonych produktów spożywczych, aby zwiększyć prawdopodobieństwo poczęcia potomstwa określonej płci. Twórca metody dietetycznej prof. Joseph Stolkowski zaleca, aby zmiany w jadłospisie rozpocząć nie wcześniej niż 6 miesięcy i nie później niż 6 tygodni przed z góry określonym okresem starania się o dziecko.

Szansę na urodzenie dziewczynki zwiększają się, jeżeli dieta przyszłej matki będzie bogata wapń i magnez, a w przypadku starania się o męskiego potomka - sód i potas. Przy staraniach o dziewczynkę do jadłospisu należy włączyć produkty takie jak mleko i jego przetwory (z wyłączeniem słonych serów), jaja, ryby, gruboziarniste kasze, orzechy, gorzką czekoladę, miód, figi, fasolę i paprykę. Powinno się unikać soli. Z kolei aby urodzić chłopca warto jeść banany, pomidory, ziemniaki, owoce cytrusowe, suszone owoce, czerwone mięso, wędliny oraz... używać soli i pić napoje zawierające kofeinę.

Jak zaplanować płeć dziecka - metoda SELNAS

Podstawowym założeniem, na którym opiera się francuska metoda SELNAS (skrót od Selection Naturelle du Sexe oznaczający naturalną selekcję płci), jest twierdzenie, że plemniki męskie X naładowane są dodatnio, a plemniki żeńskie Y ujemnie. Według twórcy metody SELNAS dr. Patricka Schouna komórka jajowa ma zmieniający się cyklicznie potencjał elektryczny, więc w określone dni przyciąga plemniki X, a odpycha Y, w inne dni dzieje się odwrotnie. Metoda ta nazywana jest więc także metodą cykliczną lub metodą polaryzacji.

Przy metodzie SELNAS konieczne jest stworzenie indywidualnego dla danej kobiety kalendarza cyklów polaryzacji, aby wiadomo było, w którym dniu zaplanować poczęcie. Kalendarz taki opracowuje się w oparciu o dane takie jak data pierwszej miesiączki, data urodzenia, grupa krwi i przebieg cyklu.

Jak zaplanować płeć dziecka - metoda laboratoryjna

W przypadku niebezpieczeństwa, że urodzenie dziecka określonej płci zwiększy znacznie prawdopodobieństwo rozwinięcia się poważnej choroby genetycznej istnieje możliwość zastosowania laboratoryjnej metody planowania płci. Plemniki X i Y różnią się ciężarem, co pozwala lekarzom przeprowadzić ich selekcję. Następnie wykonywany jest zabieg sztucznego zapłodnienia komórki jajowej wybranym plemnikiem męskiego lub żeńskiego rodzaju.

Metoda laboratoryjna jest skomplikowana, wiąże się z dużymi kosztami i jest uciążliwa dla przyszłych rodziców. Zabiegi tego typu przeprowadzane są tylko w niektórych, specjalistycznych ośrodkach. Dodatkowo, ze względu na kwestie etyczne stosowanie tej metody powinno być dokładnie przemyślane.

Jak zaplanować płeć dziecka - chiński kalendarz płci

Metoda wykorzystująca chiński kalendarz płci, została wymyślona 700 lat temu i najprawdopodobniej jest najstarszym sposobem pozwalającym planować płeć dziecka. Choć badania naukowe przypisują jej nawet 85-procentową skuteczność, to jednak powinno się ją traktować z przymrużeniem oka, gdyż nie jest to metoda medyczna.

Chiński kalendarz płci jest bardzo prosty w stosowaniu - potrzebna jest znajomość miesiąca poczęcia i wieku matki (uwzględniając tylko skończone lata). Aby począć chłopca, należy współżyć w miesiącu, który ma przypisaną literę M, z kolei żeby urodzić dziewczynkę, najlepiej zaplanować poczęcie w miesiącu oznaczonym literą K. Stosując chiński kalendarz płci, powinno uwzględnić się fakt, że chińskie miesiące księżycowe mają równo po 28 dni.

Wielu rodziców chciałoby z góry zaplanować płeć swojego dziecka i nie ma w tym nic nagannego, o ile płeć potomstwa nie urasta to sprawy najważniejszej. Przyszli rodzicie powinni skupić się przede wszystkim na tym, aby dziecko, które przyjdzie na świat urodziło się zdrowe i obdarzyć je w takim samym stopniu miłością, niezależnie od tego czy będzie to chłopiec czy dziewczynka.

Autor: Iwona Kopaczek

Komentarze do: Jak zaplanować płeć dziecka (3)

KarinaLove
KarinaLove 01-12-2015 19:42

Kalendarz chiński i płeć dziecka

3

czy ktoś sprawdzał skuteczność tego chińskiego kalendarza płci? ciekawa jestem jak się sprawdza w praktyce :)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze