Szukaj

Jak przygotować się do opieki nad dzieckiem po urodzeniu?

Podziel się
Komentarze0

Te dziewięć miesięcy ciąży i oczekiwania na dziecko to czas pełen niepokoju, obaw i wątpliwości, dla obojga rodziców. Kobieta stawia sobie pytania: czy sobie poradzę, czy będę dobrą matką? Mężczyznę z kolei dręczą pytania: czy nie zawiodę, czy będę dobrym ojcem? Wszak to od rodziców w dużej mierze zależy, czy ich dziecko będzie miało dobry start w życiu. Dziewięć miesięcy to dużo i mało za razem. Zatem, co jest najważniejsze i co mogą zrobić rodzice, aby jak najlepiej przygotować się do przyjścia na świat ich dziecka?




Zdrowie dziecka – najważniejsze.

Największą troską chyba wszystkich rodziców jest zdrowie mającego się pojawić nowego członka rodziny. Zdrowie dziecka zależy od wielu czynników: jest to styl życia w czasie ciąży, przebieg porodu, ze względu na mogące się pojawić komplikacje okołoporodowe, których konsekwencje mogą towarzyszyć dziecku już przez całe życie, a także metoda karmienia noworodka. Dużą rolę odgrywają też szczepienia. Dlatego tak ważny jest wybór dobrej położnej i szpitala położniczego, a także robienie wszystkich obowiązkowych szczepień. Dobre zdrowie to największy dar, jaki rodzice mogą podarować swojemu dziecku.

Dobra położna jest dobra na wszystko.

Za dobrą położną warto rozejrzeć się już w pierwszym trymestrze ciąży. Położna środowiskowa, czy też inaczej nazywana – położna rodzinna – z racji swojego wykształcenia ma kwalifikacje do opieki nad noworodkiem i jego matką, a nawet do odebrania porodu w domu. Położna może poprowadzić także ciążę - wtedy wizyty u lekarza w czasie ciąży są rzadsze. Po przyjściu dziecka na świat położna składa rodzicom tzw. wizytę patronażową, podczas której bada matkę i dziecko, uczy karmienia piersią, uczy przewijania i kąpania noworodka. Można wtedy zadać jej wszystkie dręczące pytania.

Szpital położniczy – jak wybrać?


Wybór odpowiedniej placówki jest bardzo ważny dla przyszłej matki, bo to przede wszystkim ona ma się czuć bezpiecznie i komfortowo. Wśród wszystkich placówek w Polsce wiele jest takich, które mogą pochwalić się naprawdę profesjonalną kadrą i obsługą. Dlatego za szpitalem położniczym można rozglądać się już w drugim trymestrze ciąży, gdyż naprawdę dobre placówki są nieustannie oblegane. Poza tym, w drugim trymestrze ciąży kobieta jest jeszcze w miarę sprawna i sama może się wybrać do polecanego jej szpitala, aby się naocznie przekonać o panujących tam zasadach i relacjach. W wyborze szpitala można też pokierować się opinią znajomych, którzy ten etap życia mają już za sobą. Warto też poszukać informacji na internecie, aby zaznajomić się z placówką i panującymi w niej zasadami, a także poszperać trochę, na jakimś forum internetowym i zobaczyć, jakie są opinie innych kobiet, które miały okazję rodzić w danym szpitalu. Przyszła matka powinna więc przede wszytkim zastanowić, jaką ma wizję porodu, czego spodziewa się po placówce, czego oczekuje od personelu – i w tym właśnie duchu zacząć szukać odpowiadającego jej szpitala.


Czytaj więcej na ten temat: Jak wybrać dobry szpital położniczy?

Szczepienia – robić czy nie?

Oczywiście, robić wszystkie szczepienia obowiązkowe. Zresztą, są one bezpłatne. Natomiast warto zastanowić się nad zalecanymi szczepieniami, za które, niestety, trzeba płacić. Główny Inspektorat Sanitarny podaje zawsze listę szczepień obowiązkowych i nieobowiązkowcych na każdy rok, można więc się z taką listą zapoznać i rozważyć kwestię finansową, gdyż płatne szczepionki są niejednokrotnie naprawdę bardzo drogie.

Karmić piersią czy butelką?


Wiele kobiet nie bierze pod uwagę innej możliwości, niż karmienie tylko i wyłącznie piersią swojego dziecka, co najmniej do szóstego miesiąca życia. Inne rozważają wszystkie „za i przeciw”, a także biorą pod uwagę korzyści płynące z karmienia butelką. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że karmienie naturalne ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju i zdrowia dziecka. Często jednak zdarza się też tak, że natura ma inne plany i nawet przy najlepszych chęciach matki karmienie piersią jest po prostu niemożliwe, z różnych względów. Warto więc zapoznać się z wszelkimi wadami i zaletami obydwu metod. Wiedzy na temat karmienia piersią można zaczerpnąć u położnej środowiskowej lub na zajęciach w szkole rodzenia.

Czytaj więcej tutaj: Przygotowanie do karmienia piersią już podczas ciąży

Szkoła rodzenia – kiedy się zapisać?

Szkoła rodzenia, oprócz tego że, jak napisano wyżej, oferuje wiedzę na temat karmienia naturalnego, ma przede wszyskim za zadanie przygotować przyszłych rodziców do w miarę bezkolizyjnego przejścia przez poród i do rodzicielstwa. W Polsce szkoły rodzenia są coraz bardziej popularne, powstaje ich coraz więcej – co ważne, różnią się także oferowanymi zajęciami i programami kursów. Rodzice więc – bo zajęcia są także dla ojców i partnerów – powinni się zastanowić, w czym się czują niepewnie, czego chcieliby się dowiedzieć i nauczyć, czego potrzebują, a następnie ruszyć na poszukiwanie najlepszej dla nich szkoły. Wiele informacji jest również łatwodostępnych na internecie. Zajęcia w szkole rodzenia mogą potrwać nawet 3 miesiące, w zależności od szkoły, dlatego najlepiej taki kurs zacząć już w drugim trymestrze ciąży.

Wyprawka dla dziecka.

Kiedy już wszystkie najważniejsze aspekty zostały już rozpatrzone, nie należy zapomnieć o bardzo ważnej przecież wyprawce dla dziecka. Nowy członek rodziny, choć jeszcze taki mały, ma już jednak ogromne potrzeby, na które warto zacząć odkładać pieniądze jak najwcześniej. Na samym wstępie dziecko będzie potrzebować łóżka, wózka, ubrań, kosmetyków, pieluch. A to dopiero początek. Trzeba więc się zastanowić, które rzeczy są najważniejsze, które mniej ważne, a które można kiedyś dokupić, a następnie powoli i systematycznie zacząć je gromadzić. Takie rozplanowanie jest ważne zwłaszcza dla ludzi, którzy borykają się z problemami finansowymi. Im wcześniej tym lepiej, gdyż pozwala to na popytanie wśród znajomych i krewnych, czy nie mogą odstąpić jakichś rzeczy, które nie są już potrzebne ich własnym dzieciom.

Na ten temat więcej możesz przeczytać tutaj: Wyprawka dla noworodka

Komentarze do: Jak przygotować się do opieki nad dzieckiem po urodzeniu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz