Szukaj

Jak nauczyć dziecko przestrzegania reguł?

Podziel się
Komentarze0

Wielu rodziców ma problem z utrzymaniem dyscypliny w domu. Dziecko nie przestrzega narzuconych reguł, a co więcej robi to specjalnie i umyslnie. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Oto kilka cennych wskazówek.Jak nauczyć dziecko przestrzegania reguł?Jeśli chcesz, by maluch przestrzegał ustalone zasady, pamiętaj że:

  • Zasady trzeba wyjaśnić
Jeśli dziecko będzie znało powód dlaczego coś jest zakazane z pewnością łatwiej będzie mu przestrzegać zasad, które wprowadzisz. Tłumaczenie powinno być jasne i zwięzłe. Zbyt długie wyjaśnienie, sprawi, że dziecko  nie będzie miało ochoty do końca go wysłuchać.

  • Zasady trzeba przestrzegać konsekwentnie
Jeśli chcesz by twój maluch przestrzegał reguł powinny być one jasno określone w domu. Dziecko wiedząc , że coś jest zabronione, a coś zakazane będzie tratował te zasady poważnie. Jeśli natomiast reguły w twoim domu będą wybiórcze, dziecko na pewno nie będzie chciało ich stosować.

  • Zasady muszą być jasne
Jeśli zakazujesz dziecku czegoś konkretnego postaraj się, aby przestrzegać tego w każdej konkretnej sytuacji. W tym celu, rozmawiając z dzieckiem używaj języka zrozumiałego dla bobasa oraz postaraj się być precyzyjną i konsekwentną.


  • Zasady muszą być rozsądne
Postaraj się by zasady, które ustalisz z maluchem były dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Dlatego określone przez ciebie zasady powinny być rozsądne i konkretne. 


  • Zasady trzeba powtarzać
Małe dzieci są tak pochłonięte poznawaniem świata i otaczającej rzeczywistości, że po prostu nie maja czasu na myślenie o zasadach, które ich obowiązują. Dlatego tak często jak to możliwe powtarzaj dziecku reguły, które z nim ustaliłeś.

  • Nie narzucaj zbyt wielu zasad
Zbyt duża ilość zasad, wprowadza brak swobody w funkcjonowanie dziecka i może spowodować, że maluch się im sprzeciwi i nie będzie miał ochoty ich przestrzegać. Dlatego warto, by wprowadzić mniej zasad. Wówczas możesz mieć pewność, że dziecko będzie im poddane.

  • Niech przestrzeganie zasad będzie łatwe
Pamiętaj, że ustalając z dzieckiem konkretna zasadę, powinnaś mu najpierw zademonstrować na czym będzie to mniej więcej polegało. Jeśli więc zażądasz, by dziecko układało po zabawie swoje zabawki na półce  pokaż mu dokładnie gdzie powinien je układać i w jaki sposób. Dzięki temu przestrzeganie zasad będzie dla dziecka łatwiejsze.

  • Nie oczekuj stuprocentowego posłuszeństwa
Próbując wdrożyć zasady, które mają obowiązywać w twoim domu bądź świadoma, że nie jest to możliwe by maluch przestrzegał ich wszystkich. Miej na uwadze to, że zasady mogą być złamane zupełnie nieświadomie przez maluszka. Miej również świadomość tego, że maluszki są sprytnymi istotami, które będą chciał przetestować twoją konsekwencję w stosunku do zasad, które ustaliliście.

  • Sama przestrzegaj zasady
Jest to jedna z najważniejszych zasad. Pamiętaj, że jesteś dla swojego dziecka autorytetem i wzorem wszelkich cnót. Jeśli maluch zauważy, że  przestrzegasz wszelkich przepisów on również będzie do tego dążył. Jeśli natomiast na każdym kroku będziesz łamała przepisy, bądź pewna, że maluch wcześniej czy później to zaobserwuje i wykorzysta.

Komentarze do: Jak nauczyć dziecko przestrzegania reguł?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz