Szukaj

Bezpieczne żywienie niemowlaka

Podziel się
Komentarze0

Jedną z najczęściej występujących dolegliwości u niemowląt są zatrucia pokarmowe. Jest to uciążliwe dla maluszka i jego rodziców. Stosowanie podstawowych zasady higieny podczas przygotowania pokarmu dla dziecka pozwala uniknąć wszelkiego rodzaju  zatruć i problemów trawiennych u bobasków. Oto lista reguł które należy przestrzegać przygotowując dziecku posiłek.


Przygotowując posiłek dla bobasa powinno się:

 • Zawsze przed karmieniem bobaska należy umyć ręce przy pomocy wody z mydłem. Powinno się również pamiętać o dodatkowym myciu rąk kiedy dotkniemy surowego mięsa bądź skorupki surowego jaja.
 • Pokarmy, które podajesz bobasowi najlepiej przechowywać chłodnym miejscu. Należy unikać trzymania posiłków w miejscach ciepłych, na przykład w szafce bezpośrednio nad kuchenką lub w stosunkowo chłodnych takich jak piwnica.
 • Podając bobaskowi pokarm z puszki lub słoiczka należy prze otwarciem słoiczka starannie umyć jego wieczko. Pozwoli to na usunięcie bakterii, które mogą wywołać u bobasa problemy trawienne.
 • Prze otworzeniem słoiczka zjedzeniem należy dokładnie sprawdzać czy na pewno jest szczelnie zamknięty. Jeśli tak, to po jego otworzeniu powinniśmy usłyszeć charakterystyczne kliknięcie. W przypadku gdy do karmienia bobasa używa się puszek warto upewnić się czy nie przeciekają, bądź czy ich dno nie jest wybrzuszone. Wówczas nie wolno podawać ich maluszkowi.
 • Jeśli nie możesz otworzyć słoiczka z jedzeniem dla bobasa dobrym sposobem jest jego zamoczenie w ciepłej wodzie lub podważenie wieczka otwieraczem do butelek. Należy natomiast unikać obstukiwania słoiczka, gdyż może się to przyczynić do jego pęknięcia i dostania się szkła do słoiczka.
 • Przyrządy używane do otwierania puszek czy słoiczków powinny być czyste. Najlepiej myć je przy pomocy szczoteczki. Równe miejsce, w którym są przygotowywane pokarmy dla bobaska powinno być czyste i sterylne.
 • Podając dziecku jedzenie należy unikać bezpośredniego podawania mu pokarmu ze słoika. Lepiej początkowo wyjąć mniejszą porcję i ewentualnie dołożyć resztę.  Należy także unikać przechowywania niedokończonego pokarmu do następnego karmienie, gdyż mogą już w nim rozwinąć się bakterie, które sprzyjają zatruciom u niemowląt.
 • Podając maluszkowi jedzenie nie ma potrzeby jego podgrzewania. Jeżeli jednak maluszek woli jeść ciepłe pokarmy powinno się podgrzewać jednorazowo porcję przeznaczoną na posiłek. Resztki, które były już raz podgrzane należy wyrzucać. Nie zaleca się podgrzewania posiłków dla dziecka w kuchence mikrofalowej. Jest to spowodowane tym, że bobasek może poparzyć sobie buzię, gdyż jedzenie z mikrofalówki nawet kilka minut po jego wyjęcie wciąż się gotuje.
 • Przed podaniem jedzenia bobaskowi należy sprawdzać jego temperaturę. Należy robić to poprzez zamieszanie zawartości butelki i wylanie paru kropel mleka na zewnętrzną część nadgarstka.
 • Podając bobasowi produkty zawierające białko oraz jajka należy pamiętać by były one zawsze ugotowane. Jeśli dziecko zje surowe lub niedogotowane białko może to być przyczyną zakażenia salmonellą.
 • Owoce i warzywa, które podaje się bobaskowi powinny być zawsze obrane. Wyjątek stanowią tylko te, które były uprawiane w ekologicznych gospodarstwach.
 • Podróżując z bobaskiem  warto podawać mu produkty ze słoiczków lub odżywki w proszku.  Otwarte słoiczki z pokarmem powinno się natomiast przechowywać w torbie  z kawałkami lodu. Należy unikać oddawania bobaskowi słoiczków, które są już ciepłe acgdyż mogą one spowodować rozwój infekcji.

Komentarze do: Bezpieczne żywienie niemowlaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz