Szukaj

Zmiany w domu gdy dziecko zaczyna chodzić

Podziel się
Komentarze0

Kiedy twój bobasek zaczyna samodzielnie chodzić w domu czyha na niego wiele niebezpieczeństw. Oto kilka wskazówek jak zadbać o bezpieczeństwo małego dziecka, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę z chodzeniem.


Jeśli chcesz by twój maluszek był bezpieczny w domu koniecznie zwróć uwagę na:

 • Okna
Pamiętaj by okna w twoim domu nie otwierały się szerzej niż na 20 cm. Co więcej, w pobliżu okien nie powinny znajdować się przedmioty, które ułatwiły by maluszkowi wspięcie się na parapet lub okno.

 • Sznury przy zasłonach
Sznury na zasłonach również mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Maluszek może się w nie zaplątać, a w rezultacie zrobić sobie krzywdę lub nawet się udusić.


 • Przewody elektryczne
Wszelkie przewody elektryczne znajdujące się w domu gdzie przebywa dziecko również powinny zostać odpowiednio zabezpieczone. Warto umieścić je w miejscach niedostępnych dla dziecka, na przykład za meblami, aby dziecko nie mogło nimi szarpać ani brać ich do buzi.

 • Gniazdka
Aby gniazdka nie wyrządziły szkody dziecku powinny zostać zabezpieczone przy pomocy specjalnych zatyczek. Dobrym sposobem jest też umieszczenie kontaktów za meblami, wówczas malec nie będzie miał do nich bezpośredniego kontaktu. Gniazdka są bardzo niebezpieczne, wystarczy, że maluch włoży tam mokry maluszek a może zostać porażony prądem.


 • Meble
Meble w domu powinny być stabilne , najlepiej aby były przytwierdzone do ścian. Takie zabezpieczenie zagwarantuje nam, że maluch wspinając się na nie nie narazi  się na niebezpieczeństwo.


 • Szuflady w komodach
Należy również przywiązywać uwagę do tego by szuflady w komodach zawsze były dosunięte. Jeśli są wysunięte dziecko może się po nich wspiąć i wyrządzić sobie krzywdę.

 • Powierzchnie pokryte farbą
Malując ściany lub meble warto zadbać o to by robić to  bezołowiową farbą. Jeśli natomiast nie masz pewności czy ściany w twoim domu są pomalowane bezołowiową farbą warto przemalować je lub zakleić tapeta.

 • Popielniczki
Wbrew pozorom popielniczki też mogą stanowić niebezpieczeństwo dla malucha. Dlatego wskazuje się by umieszczać je w miejscach niedostępnych dla dziecka. Co więcej warto również pomyśleć o całkowitej rezygnacji z palenia w domu.

 • Rośliny domowe
Niestety niektóre rośliny doniczkowe, które trzymamy w domu są trujące. Dlatego warto zadbać o to by dziecko nie miało bezpośredniej styczności z roślinami doniczkowymi. Wbrew pozorom mogą one wyrządzić naszemu dziecku poważną krzywdę.

 • Barierki i poręcze
Najbezpieczniejsze dla dziecka są barierki, w których odległość między elementami wynosi nie przekracza 5 centymetrów. Jeśli natomiast przestrzeń jest większą warto pomyśleć o założeniu plastikowej osłonki, wówczas maluch będzie bezpieczniejszy.

 • Ostre brzegi i rogi stołów
Ostre brzegi i rogi stołów również powinny zostać odpowiednio zabezpieczone. Warto pokryć je specjalnymi miękkimi nakładkami, które można wykonać samodzielnie lub zakupić w sklepie.


Pamiętaj, że małe dziecko jest ciekawe otaczającego świata. Chce wszystkiego dotknąć lub wziąć do buzi. Dlatego postaraj się by dziecko nie maiło bezpośredniego dostępu do małych i ostrych przedmiotów, które mogłoby połknąć lub okaleczyć się.

Komentarze do: Zmiany w domu gdy dziecko zaczyna chodzić

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz