Szukaj

Jak radzić sobie z zaparciami u małych dzieci?

Podziel się
Komentarze0

Charakterystycznym objawem zaparć u dziecka są małe, twarde stolce, które dziecko oddaje średnio co 3 lub 4 dni. Co więcej przy wypróżnianiu się dziecku towarzyszy ból. Oto kilka rad co robić by uniknąć zaparć u dziecka i jak sobie z nim radzić.

Zazwyczaj przyczyną zaparć u dziecka jest niewłaściwe odżywianie. Również za ich powstanie są także odpowiedzialne nawyki ruchowe, których dziecko uczy się od rodziców.

Powodem zaparć u dziecka są także trudności medyczne. Mogą być za nie odpowiedzialne problemy z niedoczynnością tarczycy lub nieprawidłowości rdzenia kręgowego.

U dzieci można również zaobserwować okresowe zaparcia. Najczęściej występują w czasie choroby dziecka lub po jej wyleczeniu. Wówczas ich przyczyna są leki, które malec przyjmuje.

Okres, w którym dziecko ma zaparcia i trudności z wypróżnianiem się jest indywidualny dla każdego malucha. U jednych dzieci zaparcia trwają jeden dzień u innych przez całe życie.


Przyczyny zaparć u dziecka

Podstawową przyczyną zaparć u dziecka jest nieprawidłowe odżywiania. Dzieci, których dieta jest uboga w włókna i płyny są szczególnie narażone na powstanie zaparć.

Rodzice powinni mieć świadomość tego, że im dłużej stolec jest wstrzymywany przez dziecko tym staje się on bardziej suchy i trudniej jest go dziecku wydalić. Wiadomo również, że dzieciom towarzyszy ból, którego maluchy się boją. Na skutek strachu przed bólem odkładają oddawanie stolca.

Skutki uboczne zaparć:
 • ból przy oddawaniu stolca
 • rozciągnięcie odbytnicy
 • trudności z rozpoznawaniem potrzeb fizjologicznych u dziecka
 • zakłócenia w procesie nauki korzystania z toalety u dziecka
 • pęknięcia wokół odbytu
 • krew w stolcu
 • żylaki odbytu ( hemoroidy)

Leczenie zaparć u dziecka


jeśli chcesz, aby twój maluch uniknął problemów związanych z zaparciami postaraj się by jego dieta była skonstruowana na poniższych zasadach:
 • Zwiększ ilość błonnika w diecie
Błonnik ułatwia i przyspiesza wypróżnianie. Jeśli chcesz pomóc swojemu bobasowi podawaj mu produkty bogate w błonnik. W tym celu wprowadź zmiany w diecie dziecka. Chleb biały zastąp pieczywem pełnoziarnistym. Zwiększ również ilość spożywanej kaszy, płatków śniadaniowych, warzyw i suszonych owoców.
 • Zwiększ ilość płynów
Zbyt mała ilość płynów w diecie jest również przyczyną zaparć u dziecka. Znaczna ilość małych dzieci nie spożywa wystarczającej ilości płynów. Dziecko powinno wypijać około litra płynów dziennie. Tylko taka ilość wody jest w stanie zapewnić dziecku prawidłowe funkcjonowanie. Szczególnie korzystnie na przyśpieszenie wypróżnienia u dziecka działają soki owocowe. Mleko natomiast może być odpowiedzialnie za zaparcia u malucha. Dlatego wato ograniczyć jego spożycie do 3 szklanek dziennie.
 • Ćwicz więcej
Ruch jest podstawowym czynnikiem, który pozwala wyeliminować  zaparcia u dziecka. Dlatego zadbaj o to by twój maluch nie spędzał całego dnia siedząc przed telewizorem lub w wózku. Dlatego jeśli tylko to możliwe zachęcaj swoją pociechę do aktywnej zabawy na świeżym powietrzu. Natomiast jeśli pogoda  nie sprzyja zabawie na podwórku postaraj się by zorganizować dla malucha gimnastykę w domu.
 • Zadbaj o odpowiednie natłuszczanie
Okazuje się, że natłuszczanie okolic odbytu dziecka może ułatwić oddawanie stolca. Dlatego w niektórych przypadkach warto posmarować okolice odbytu dziecka wazeliną, dzięki czemu malec będzie mniej cierpiał załatwiając swoje potrzeby fizjologiczne.
 • Leki
W niektórych przypadkach podawanie leków pomaga w leczeniu zaparć u dziecka. Jednak powinny być one stosowane w ostateczności a nie być podstawową forma walki z zaparciami u dziecka.

Komentarze do: Jak radzić sobie z zaparciami u małych dzieci?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz