Szukaj

Goście w domu a małe dziecko

Podziel się
Komentarze0

Kiedy jest małe dziecko przyjmowanie gości w domu jest niemożliwe. Kiedy tylko w domu pojawiają się nowe osoby dziecko zaczyna płakać i robić wszystko by za wszelka cenę być w centrum uwagi. Oto kilka sposobów jak pogodzić przyjmowanie gości w domu a opiekę nad małym dzieckiem.Przyjmując gości w domu staraj się by:

  • Kierować się potrzebami dziecka
Pamiętaj, że jeśli chcesz by dziecko szanowało czas który spędzasz z obcymi, musisz również zadbać by poświęcić mu czas.

  • Planować porę wizyt gości
Jeśli tylko masz możliwość zaplanowania wizyty gości postaraj się, by wypadała ona w porze snu. Wówczas pamiętaj, by otwierać drzwi zanim goście zdążą zadzwonić dzwonkiem, gdyż mógłby obudzić bobasa.  Jeśli masz psa zadbaj również o to by nie szczekał kiedy przybędą goście.

  • Nie usuwać malca na dalszy plan
Kiedy przybędą goście postaraj się, by twój maluszek razem z tobą odgrywał rolę gospodarza. Zadbaj o to by malec aktywnie uczestniczył w spotkania. Poproś go by pokazał gościom swoja ulubiona zabawkę lub książeczkę. Możesz również włączyć malca w przygotowania do wizyty. Pozwoli to wzmocnić poczucie własnej wartości dziecka.


  • Przygotować rekwizyty
Dobrym sposobem jest urządzenie kącika do zabaw dla dziecka w miejscu gdzie będzie się odbywało spotkanie towarzyskie. W tym celu warto zgromadzić zabawki, które pozwolą dziecku na samodzielna zabawę, takie jak klocki, krążki, foremki. Dzięki temu malec będzie zajęty i nie będzie przerywać rozmowy.


  • Podawać drobne przekąski
Warto przyjmując gości podać drobne przekąski. Nie tylko urozmaicą one spotkanie ze znajomymi czy rodziną, ale również  pozwolą dziecku na chwile wytchnienia. Dziecko jedząc będzie miało mniej okazji do zakłócania  spotkania.

  • Róbić przerwy
Pamiętaj, że dziecko jest w stanie bawić się samodzielnie przez krótka chwilę. W związku z tym jeśli przyjmowanie gości się przedłuża pamiętaj, by robić przerwę w rozmowie i poświecić chwilę uwagi dziecku. Jeśli malec bawi się blisko ciebie na żałuj mu kontaktu fizycznego, czułych uścisków czy dotyków kiedy rozmawiasz z gośćmi.

  • Nie pozwól, by dziecko było cały czas osobą pierwszoplanową
Pamiętaj, że tobie również należy się odrobina czasu z przyjaciółmi bez zwracania szczególnej uwagi tylko i wyłącznie na dziecko. Jeśli choć raz maluszek poczuje, że mogłabyś zrezygnować ze swoich praw na pewno kiedyś to wykorzysta.

  • Chwalić i nagradzać współpracę
Jeśli widzisz, że twój maluszek próbuje z tobą współpracować kiedy w domu są goście postaraj się to docenić i nagrodzić bobasa. Pamiętaj, że powinnaś unikać nieustannego podkreślania nieprawidłowych zachowań dziecka, a zwracać uwagę na pozytywne aspekty. Dodatkowo nagradzaj dziecko za dobre zachowanie zabierając go do do parku, czy na plac zabaw.

Komentarze do: Goście w domu a małe dziecko

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz