Szukaj

Brak apetytu u niemowlaka

Podziel się
Komentarze0

Dopóki malec ssie twoją pierś masz pewność, że dostarczasz mu wszystkich składników odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jednak z czasem, maluch zaczyna spożywać produkty stałe i zaczynają się problemy z jedzeniem. Jak je rozwiązać? Oto kilka wskazówek.

Brak apetytu u niemowlaka


Oto kilka cennych wskazówek, które przekonają maluszka do jedzenia i jednocześnie pozwolą dziecku spożywać pełnowartościowe posiłki:

  • Niech je chleb

Jeśli twój maluch wybrzydza i nie chce jeść wszystkiego pozwól mu jeść to na co ma ochotę. Jeśli bobas chce jeść chleb, to pozwól mu na to. U dzieci zdarza się, że przez dłuższy czas jedzą bez przerwy to samo. Dlatego przygotowując posiłki dla dziecka weź pod uwagę jego preferencje, dzięki temu maluch zacznie się sam domagać innych posiłków.

  • Zrezygnuj z przetartych pokarmów

Jeśli twój maluch przestaje jeść zmiksowane papki, uznaj to jako znak świadczący o tym, że maluch nie ma już ochoty na tego typu posiłki. Dlatego spróbuj podawać posiłki pokrojone w większe kawałki. Wówczas maluszek może je samodzielnie jeść trzymając w rączce. Co więcej daj dziecku szansę poeksperymentować z różnymi smakami, dzięki temu bobasa z czasem zacznie lubić wszystkie pokarmy.

  • Urozmaicaj menu

Dobrym sposobem na zachęcenie dziecka do jedzenia jest wprowadzenie różnorodności. W większości przypadków jest to skuteczny sposób na rozwiązanie trudności z brakiem apetytu u dziecka.

  • Przekaż inicjatywę w ręce dziecka

Niektóre dzieci kiedy odmawiają jedzenie zaciskają buzię, w ten sposób manifestując swoją niechęć do jedzenia i karmienia. W takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem jest zezwolenie maluszkowi na samodzielne spożywanie posiłków. Dzięki temu, że dziecko samodzielnie spożywa posiłki zjada więcej i chętniej eksperymentuje z nowymi smakami.

  • Nie psuj dziecku apetytu

Dzieci tracą chęć do jedzenia najczęściej z winy rodziców. Opiekunowie pozwalają maluszkom spożywać różnego rodzaju soki i napoje, które wypełniają brzuszek dziecka. Dlatego zadbaj, by twój maluszek nie wypijał nadmiernej ilości płynów, zwłaszcza bezpośrednio przed posiłkiem. Natomiast, w sytuacji gdy bobas jest spragniony podaj mu wodę z rozcieńczonym sokiem. 

  • Wydaj wojnę zbędnym przekąskom

Przekąski są największym wrogiem w walce z brakiem apetytu. Często zdarza się, że rodzice podsuwają swoim pociechom słodkości skutecznie zniechęcając malca do jedzenia zdrowych posiłków. Aby uniknąć tego rodzaju błędu postaraj się ograniczać przekąski do jednej przed południem i kolejnej po południu.

  • Uśmiechnij się

Uśmiech na twarzy karmiącej go mamy jest największą zachętą dla niejadka. Unikaj więc krzyku, czy wciskanie dziecku na siłę posiłku w momencie gdy odmawia jego spożycia. Pamiętaj, że w ten sposób nic nie osiągniesz. Jeśli chcesz, by maluch zjadał posiłki pamiętaj, by nauczyć go, że je się bo jest się głodnym. Dlatego jeśli maluch odmawia spożycia posiłków po prostu odsuń talerz. Kiedy dziecko zgłodnieje samo poinformuje cię o tym fakcie.

U większości dzieci obserwuje się okresowe problemy z jedzeniem. Nie zawsze za brak apetytu odpowiedzialne jest wybrzydzające dziecko czy błędy rodziców dotyczące żywienia dziecka. Brak apetytu u dziecka może być konsekwencją choroby, gorączki czy przeziębienia malucha.

Komentarze do: Brak apetytu u niemowlaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz