Szukaj

Zwierzęta w domu a małe dziecko

Podziel się
Komentarze0

Zwierzęta domowe w większości przypadków mają korzystny wpływ na rozwój dziecka. Dzięki opiece nad zwierzętami malec ucz się odpowiedzialności, jak również zapewnia malcowi rozrywkę i towarzystwo. Oto kilka wskazówek jak pogodzić wychowanie dziecka z opieką nad zwierzakiem.Jakie zwierzę  jest najodpowiedniejsze dla małego dziecka?

Dla małych dzieci Najodpowiedniejszym zwierzakiem jest pies. Dzięki przebywaniu z psem dziecko uczy się empatii i odpowiedzialności. Również kształtuje u siebie poczucie obowiązku. Co więcej pies zapewnia towarzystwo dziecku, jest towarzyszem zabaw . Szczególnie młode psy są atrakcyjne dla dzieci. Są bardziej ruchliwe, lubią robić psoty co dzieciom bardzo się podoba.

Koty natomiast poleca się starszym lub prawie dorosłym dzieciom. Są one mniej tolerancyjne w przeciwieństwie do psów. Często reagują frustracją na zachowanie dziecka, mogąc wyrządzić mu krzywdę.


W jakim wieku kupić dziecku zwierzątko?


Podjęcie decyzji o zakupie zwierzątka dziecku powinnaś to dokładnie przemyśleć i wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • Czy twoje dziecko dobrze czuje się wśród zwierząt?
Jeśli zauważysz, że twoje dziecko czuje strach przed psem postaraj się oswoić malucha z ich obecnością, a dopiero potem podejmij decyzję o zakupie psa lub kota.

 • Czy w twoim domu jest dość miejsca dla dziecka i zwierzątka?
Pamiętaj, że tak dziecko jak i zwierze aby prawidłowo funkcjonować potrzebuje przestrzeni. Zastanów się więc czy w twoim domu jest wystarczającą ilość przestrzeni.


 • Czy znajdziesz dość czasu  w ciągu dnia dla dziecka i zwierzaka?
Pamiętaj, że zwierzak w domu wymaga również wiele czasu i wysiłku. Musisz poświęcić mu czas, aby nauczyć go odpowiedniego funkcjonowania. Pomyśl czy masz wystarczająca ilość czasu na karmienie psa, wyprowadzanie go na spacery czy też na jego tresurę.Co brać pod uwagę wybierając zwierze dla dziecka?


Decydując się na wybór psa dla dziecka  weź pod uwagę:

 • Rasę zwierzaka
Pamiętaj, że nie wszystkie rasy są odpowiednie dla dziecka. Warto wybrać taka rasę, która cieszy się dobrą opinią. Jednak ważniejszy od rasy jest charakter psa. Dlatego warto zabrać wraz ze soba dziecko i zobaczyć jak reaguje na danego zwierzaczka.  Odpowiedni pies dla dziecka jest w stosunku do niego miły, nie ucieka , nie gryzie i nie reaguje agresywnie na zaczepki malucha.

 • Płeć zwierzaka
Powszechnie uważa się, że bezpieczniejsze dla małych dzieci są suki. Są one łagodniejsze od psów.  W przypadku kotów jest odwrotnie.

 • Wiek zwierzaka
Korzystniejsze dla dziecka jest kupienie mu małego zwierzaka, dzięki temu dziecko będzie mogło obserwować jak jego pupil dorasta. Natomiast plusem dorosłych zwierząt jest to, że nie wymagaja one nieustannej opieki, jednak taki zwierzak ma już własne przyzwyczajenia i może mieć trudności z zaprzyjaźnieniem się z dzieckiem.


Wychowując dziecko ze zwierzakiem miej na uwadze, by:

 • zwierzęta były wyszkolone pod kątem obcowania z dziećmi
 • dzieci muszą być nauczone kontaktu ze zwierzętami
 • dzieci i zwierzęta muszą początkowo muszą być izolowane od siebie
 • unikać wspólnego jedzenia posiłków przez dzieci i zwierzęta
 • szczepić zwierzętach
 • traktować zwierzaka z szacunkiem

Komentarze do: Zwierzęta w domu a małe dziecko

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz