Szukaj

Zasady organizowania dziecięcych zabaw

Podziel się
Komentarze0

Spotkanie dziecka z rówieśnikami może przebiegać harmonijnie i bezproblemowo. Może się również przerodzić w istne piekło. Jak więc zaplanować zabawę dzieci by uniknąć wzajemnych spięć. Oto kilka cennych wskazówek.


Orgaznizując dziecku rozrywkę z rówieśnikami pamiętajby:

 • Nie przesadzaj z liczbą wizyt
Aby zabawa z rówieśnikami dla dziecka stała się przyjemnością nie powinna stać się codziennością. Jeśli twój maluszek bawi się z kolegami 2 razy w tygodniu to czeka na to wydarzenie z niecierpliwością.

Zbyt częste wizyty kolegów mogą stać się dla dziecka uciążliwe. Maluszki nie lubią zbyt często dzielić się z innymi swoimi zabawkami i zachowywać się grzecznie wobec swoich rówieśników.

Jeśli twój maluszek uczęszcza do żłobka lub przedszkola spotkania w domu z rówieśnikami powinny być sporadyczne. Jeśli u swojego bobasa zaobserwujesz grymaszenie lub nieodpowiednie zachowanie powinnaś chwilowo ograniczyć liczbę spotkań z rówieśnikami.

 • Zabawy nie powinny trwać długo
Maluszki przed ukończeniem drugiego roku życia nie są w stanie uczestniczyć w zbyt długo trwających zabawach. Dlatego dopóki twoja pociecha nie będzie gotowa do spędzania długich godzin w towarzystwie rówieśników postaraj się, by czas zabawy był ograniczony do godziny.

 • Organizuj zabawy w optymalnej porze
Jeśli chcesz, by twój bobas przebywając z rówieśnikami dobrze się bawił i był w pełni sił zaplanuj czas spotkania na porę kiedy maluszek nie jest głodny oraz gry ma dobry nastrój. Idealnym momentem do zabawy jest czas kiedy bobas jest wypoczęty i najedzony.


 • Nie zapraszaj tłumu
Dla małych dzieci zabawa z rówieśnikiem stanowi nie lada wyzwanie. Maluszek woli zabawe z jednym kolega niż z kilkoma. Zbyt duża liczba bawiących się osób może spowodować nadmierny chaos i zamieszanie.

 • Pozwól dziecku być gospodarzem
Zaangażuj maluszka w zajmowanie się gośćmi. W tym celu pozwól otwierać mu drzwi i witać gości lub uczyń go odpowiedzialnym za zabawki, którymi bawi się z rówieśnikami.


 • Zacznij od przekąski
Przegryzanie smakołyków w czasie zabawy stanowi swego rodzaju rozrywkę i frajdę dla dzieci. Oczywiście musi być spełniony warunek- dla każdego dziecka przypada tyle samo soku oraz cukierków czy ciasteczek.

 • Pilnuj, pilnuj i jeszcze raz pilnuj
Kiedy u twój bobas bawi się z kolegą nie można pozostawiać ich bez kontroli i opieki. Powinnaś mieć cały czas oko na bawiące się dzieci, tylko w ten sposób możesz zapobiec ewentualnym wypadkom czy wzajemnym psotom.

 • Miej gotowy plan na wypadek awarii
bawiące się dzieci mogą szybko znudzić się jedna zabawą. Czasami zdarza się również, że pozornie dobra zabawa może przerodzić się w walkę. W takich sytuacjach warto mieć gotowy plan awaryjny, który pozwoli uniknąć nudy lub odwróci uwagę dzieci od powstałego konfliktu.

 • Bądź realistyczna w swoich oczekiwaniach
Przygotuj się na to, że zabawa dwuletnich bobasów nie będzie trwała zbyt długo. Dlatego postaraj się doceniać nawet krótkie chwile wspólnej zabawy z rówieśnikami. Rzadko zdarza się, aby wspólna zabawa była zgodna i trwała długi czas.

 • Nie rób nic na siłę
Jeśli twój bobas nie ma ochoty na zabawę z kolega pozwól bawić się im osobno. Nie zmuszaj ich do wspólnej zabawy. Twoja ingerencja powinna ograniczyć się jedynie do zaproponowania wspólnej zabawy, na przykład układania klocków. Jeśli dzieci będą miały ochotę na taką formę zabawy na pewno wezmą w niej udział.

 • Bądź dla dziecka ,,opoką”
Podczas zabawy dziecka z rówieśnikiem postaraj się od czasu do czasu go pogłaskać lub czule go dotknąć. Dzięki temu maluszek będzie się czuł bezpiecznie i pewnie.

 • Bądź przygotowana na waśnie
To normalne, że zabawie dzieci towarzyszą spory i konflikty. Maluszki najczęściej kłócą się o zabawki. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest używanie minutnika, by sygnalizować czyja kolej przypada na bawienie się zabawką.Komentarze do: Zasady organizowania dziecięcych zabaw

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz