Szukaj

Kofeina w ciąży a inteligencja dziecka

Podziel się
Komentarze0

Ciąża to okres, w którym kobieta powinna zwracać szczególną uwagę na to co je i pije. Lekarze i specjaliści zalecają przyszłym matkom ograniczenie m.in. napojów i produktów zawierających kofeinę. Nowe badanie naukowe pokazuje jednak, że spożywanie umiarkowanych ilości kofeiny w ciąży nie wpływa na IQ dziecka.

Kofeina przenika przez łożysko, więc kobietom w ciąży nie zaleca się spożywania więcej niż 200 mg kofeiny na dzień, co jest równoważne dwóch filiżankom nie zbyt mocnej kawy. Organizm nienarodzonego dziecka nadal się rozwija i nie jest w stanie stanie w pełni metabolizować kofeiny. Przekroczenie dopuszczalnych dawek kofeiny w ciąży wiązane jest z przedwczesnymi porodami, poronieniem i zaniżoną wagą urodzeniową noworodków.

Poza tym kofeina w zbyt dużych ilościach możne wywierać niekorzystny wpływ także na organizm ciężarnej kobiety. Kawa działa moczopędnie, zwiększa ciśnienie krwi i tętno, wypłukuje wapń i magnez, a także może wzmagać zgagę, która często pojawia się w czasie ciąży.

Należy pamiętać, że nie tylko kawa jest źródłem kofeiny - substancja ta zawarta jest także w herbacie, kakao, czekoladzie, niektórych napojach gazowanych (np. coli), napojach energetycznych, wielu słodyczach, a także niektórych lekach, np. przeciwbólowych. Przykładowo herbata zawiera od 35 do 175 mg kofeiny, a 100 gr gorzkiej czekolady około 45 mg.

Aby sprawdzić jak kofeina spożywana w ciąży wpływa na zachowanie dziecka amerykańcy naukowcy na czele z dr. Markiem A. Klebanoffem zbadali próbki krwi pobrane od 2 197 kobiet w ciąży. Wyniki pochodziły z lat 1959-74, kiedy mało mówiło się o negatywnych skutkach spożywania kofeiny w ciąży, a konsumpcja kawy wśród przyszłych matek była większa.

Naukowcy mierzyli poziom paraksantyny, głównego metabolitu kofeiny, w dwóch etapach ciąży i przeanalizowali wpływ tej substancji na inteligencję dziecka i jego zachowanie między 4 a 7 rokiem życia.

Nie znaleźliśmy dowodów na to, że spożywanie kofeiny w ciąży wywiera niekorzystny wpływ na zachowanie dzieci w wieku 4-7 lat - mówi dr Klebanoff, dodając, że przeprowadzone przez nich badanie, jako pierwsze analizowało wpływ kofeiny na rozwój dziecka i jego IQ.

Dr Klebanoff razem ze współpracownikami wcześniej analizowali wyniki badań tych samych kobiet i stwierdzili, że większe spożycie kofeiny podczas ciąży nie było związane z otyłością wśród dzieci w wieku 4-7 lat.

Podsumowując, wyniki mogą uspokoić przyszłe matki, które spożywają w ciąży umiarkowane ilości kofeiny, które są równoważne jednej lub dwóch filiżankom kawy dziennie.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z szpitala dziecięcego Nationwide Children's Hospital w Columbus w stanie Ohio zostało opublikowane w amerykańskim czasopiśmie naukowym American Journal of Epidemiology.

Komentarze do: Kofeina w ciąży a inteligencja dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz