Szukaj

Aniołek w przedszkolu - diabełek w domu

Podziel się
Komentarze0

Niektóre dzieci kiedy przebywają w przedszkolu są bardzo grzeczne. Sytuacja ulega zmianie kiedy maluchy wracają do domu. Wówczas są nie do poznania. Dlaczego maluch zachowuje się w ten sposób? Oto kilka powodów.Większość dzieci w czasie pobytu w przedszkolu całą swoją uwagę i energię koncentruje na tym, by być grzecznym i słuchać wychowawczyni. Kiedy natomiast wrócą do domu staja się nieznośne. Za przyczynę takiego stanu rzeczy uznaje się następujące czynniki:

  • Początki uczęszczania dziecka do przedszkola są dla niego okresem przejściowym , który dla małego dziecka jest niezwykle trudny.
  • Program dnia w przedszkolu jest uporządkowany, dzięki czemu cała energia malca wykorzystywana jest w kreatywny sposób, natomiast wolny czas w domu powoduje, że dziecko niespożytkowaną energię wykorzystuje na rozrabianie
  • Większość dzieci woli rozrabiać w domu, gdyż tutaj czuja się bezpieczniejsze i kochane mimo wszystkich złych posunięć. W przedszkolu jest im brak absolutnego poczucia bezpieczeństwa.

Dzięki temu, że maluch jest grzeczny w przedszkolu a rozrabia dopiero po powrocie do domu możemy jako rodzic uniknąć wielu przykrych sytuacji, takich jak telefony z przedszkola, spięcia między rodzicami a wychowawca przedszkola.

 
Jak poskromić energicznego malucha w domu?


  • Zostań trochę w przedszkolu
Kiedy odbierasz maluszka z przedszkola postaraj się by poświęcić mu trochę czasu. Poproś malca by pokazał ci swoje prace. Warto również zapytać wychowawczynię czy możliwa jest krótka zabawa z dzieckiem, na przykład przeczytanie mu bajki. Pozwoli to przynajmniej w jakimś stopniu wypełnić przepaść między przedszkolem a domem, a tym samym zminimalizować przejściowy okres.

  • Przynoś mu zawsze coś smacznego, gdy je odbierasz
Często przyczyną drastycznej zmiany zachowania u dziecka jest po prostu głód. Dlatego odbierając  malca z przedszkola przynieś mu coś zdrowego i pożywnego do spożycia. Jeśli to głód jest przyczyną zmiany zachowania dziecka, takie postępowanie na pewno zminimalizuje zmiany w zachowaniu dziecka.

  • A może mała wycieczka?
Wracając z przedszkola z dzieckiem jeśli to możliwe zabierz go na plac zabaw lub do parku. Dziecko bawiąc się i biegając na świeżym powietrzu rozładuje nadmiar energii zgromadzony w przedszkolu, a tym samym będzie miał mniej powodów do wyładowania jej w domu.

  • Zorganizuj mu czas w domu
Dobrym sposobem na poskromienie nadmiaru energii u dziecka jest zorganizowanie maluszkowi zabawy. Dlatego nim przystąpisz do wykonywania obowiązków postaraj się by poświęcić chwilę uwagi dziecku. W tym celu warto razem zasiąść do czytania książki, oglądania filmu czy układania układanki. Dzięki temu będziecie mieć chwilę czasu by nacieszyć się wzajemnie sobą.

Komentarze do: Aniołek w przedszkolu - diabełek w domu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz