Szukaj

Jak nauczyć niemowlaka porządku?

Podziel się
Komentarze0

Małe dzieci są ciekawe świata i zaglądają w każdy kąt mieszkania. Robienie bałaganu w domu pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny i fizyczny maluszków. Warto, aby rodzice mieli tego świadomość i nie zabraniali bobaskom tego typu rozrywki. Istnieją jednak pewne sposoby, by łatwiej znosić bałagan robiony przez dzieci.


By maluszek mógł  bezkarnie robić bałagan i nie maiło to negatywnego wpływu na życie pozostałych członków rodziny warto zastosować się do poniższych zasad. Pozwolą one na utrzymanie porządku w domu nie ograniczając potrzeb poznawczych bobasa.

  • Niech dom będzie bezpieczny
Jeśli twój maluszek lubi robić bałagan to pozwól mu by wyrzucał bieliznę z szuflad, bawił się chusteczkami higienicznymi czy innymi przedmiotami, które są dla niego bezpieczne. Zadbaj, by maluszek nie miał dostępu do przedmioty, które mogą wyrządzić mu krzywdę. Dlatego należy unikać zostawiania słoików, szkła i ostrych przedmiotów w miejscach dostępnych dla dziecka.

  • Kontroluj chaos
Aby uniknąć stresu związanego z bałaganem w całym domu wydziel dziecku dwa lub trzy miejsca, w których będzie mogło dowolnie się bawić.  Na przykład pozwól maluszkowi na robienie bałaganu w swoim jego pokoju lub salonie gdzie będziesz mieć na niego przez cały czas oko.

Zadbaj o to by w zasięgu maluszka znajdowały się przedmioty przeznaczone dla jego zabawy. Dla bezpieczeństwa szuflady i szafy pozamykaj na specjalne zamki, tak by nie były w stanie ich otworzyć.  Nie powinnaś mieć wyrzutów sumienia jeśli nie pozwalasz maluszkowi na wszystkie jego zachcianki - pamiętaj wszystko ma swoje granice.


  • Rozluźnij się
Nie ma sensu na bieżąco sprzątać bałaganu za maluszkiem. Może to tylko spowodować rozdrażnienie u malca i zmusi cie do bezsensownego wysiłku, gdyż bobas na pewno ponownie zacznie bawić się i robić bałagan. Dobrym wyjściem jest sprzątanie bałaganu w momencie gdy maluszek śpi lub bawi się w kojcu.


  • Stale ucz maluszka porządku
Nawet kiedy maluszek jest jeszcze malutki i nie do końca rozumie co się do niego mówi po każdej wspólnej zabawie zaproponuj mu wspólne sprzątanie. Możesz dać maluszkowi maskotkę i poprosić go o odłożenie do kosza z zabawkami. Za każdym razem chwal malca, dzięki temu już od najmłodszych lat wpoisz w niego poczucie obowiązku i potrzebę porządku.

  • Zostaw bobasa w spokoju, gdy robi bałagan
Kiedy malec bawi się i robi bałagan nie zakazuj mu tego. Poznawanie otoczenia i bałaganienie jest naturalna potrzeba każdego bobaska. Jeśli skarcisz malca z takie zachowanie może poczuć się niedowartościowany i niedobry.

  • Może nie wygrasz, ale się nie poddawaj
Nie wolno zrezygnować ze sprzątania bałaganu za maluszkiem, gdyż może to tylko doprowadzić do tego, że bobas nie tylko będzie robił bałagan, ale również żył w nieporządku. Kiedy maluszek jest świadomy, że rano obudzi się i będzie porządek daje mu poczucie bezpieczeństwa.

  • Wyznacz miejsce, gdzie maluszkowi nie wolno wchodzić
Ważne jest, by malec bawił się i robił bałagan w wyznaczonych miejscach. W związku z tym warto zabronić maluszkowi zabawy w sypiali dzięki temu wieczorem rodzice będą mieli spokojne i czyste miejsce, w którym mogą odpocząć.

  • Bezpieczeństwo przede wszystkim
Pamiętaj, że twoje dziecko ma prawo robić bałagan, gdyż jest to jego naturalna potrzeba związana z rozwojem. Pamiętaj jednak, że jeżeli coś zagraża bezpieczeństwu bobaska, należy jak najszybciej zlikwidować zagrożenie. W związku z tym warto obserwować bawiącego się maluszka, by uniknąć niebezpiecznych wypadków spowodowanych poślizgnięciem się na śliskiej powierzchni czy upadkiem ze schodów.

Komentarze do: Jak nauczyć niemowlaka porządku?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz