Szukaj

Objawy porodu

Objawy porodu u każdej kobiety mogą wyglądać inaczej, choć w większości wypadków będą one podobne, ale o różnej intensywności. Przy pierwszej ciąży objawy porodu mogą nie zostać od razu rozpoznane, a kilka z nich może pojawić się już kilkanaście dni, a nawet kilka tygodni przed planowanym terminem porodu. W przypadku wystąpienia niektórych objawów porodu konieczna jest szybka wizyta w szpitalu.

Objawy porodu

Objawy porodu, które są naturalną koleją rzeczy, mogą dotyczyć zarówno strefy fizycznej, jak i psychicznej kobiety. Niektóre przyszłe mamy odczuwają niepokój, ale nie potrafią określić jego źródła. Zmiany w wyglądzie, zauważalne nawet przez osoby najbliższe, czy niektóre zmiany w funkcjonowaniu organizmu przyszłej mamy, także mogą być zwiastunem nadchodzącego dnia porodu.

Pierwsze objawy porodu

Naturalne jest, że każda przyszła mama, szczególnie jeśli zostanie nią po raz pierwszy, zaczyna się w pewnym momencie martwić, że czas porodu zbliża się szybko i nieubłaganie. Do tej chwili można przygotować się na wiele sposobów, a pomaga w tym odpowiednio wczesne rozpoznanie, że moment rozwiązania jest już bardzo blisko.

Jednym z pierwszych objawów, który zazwyczaj daje jeszcze kilkanaście dni albo nawet kilka tygodni na przygotowanie się na pojawienie się nowego członka rodziny, jest widoczne obniżenie się brzucha. Ma to związek z przesunięciem się dziecka w łonie matki w kierunku dróg rodnych i tym samym koniecznością rozszerzenia się miednicy. Kobieta zwykle zauważa, że od pewnego czasu łatwiej się jej oddycha, ponieważ dziecko w końcowym etapie ciąży przestaje tak mocno naciskać na przeponę. Jednak uciążliwością, która może się pojawić jest konieczność częstszych wizyt w toalecie, ponieważ zwiększa się nacisk na pęcherz.

Kilka dni przed porodem mogą wystąpić tak zwane skurcze przepowiadające. Nie należy się nimi martwić, jeśli są nieregularne i nie towarzyszą im inne objawy. Jeśli już się pojawią, to dobrym sposobem na radzenie sobie z nimi jest zastosowanie technik oddechowych i rozluźniających, które pozwolą się zrelaksować. Niektórym kobietom pomaga również krótki, nieforsowny spacer czy ciepła kąpiel bądź prysznic. Jeśli po tych zabiegach skurcze znikną, to przyszła mama może spokojnie poświęcić jeszcze kilkanaście dni na przygotowania do porodu.

Kiedy objawy porodu wymagają udania się do szpitala

Gdy zbliża się obliczony przez lekarza termin porodu przyszła mama zazwyczaj odczuwa pewien niepokój związany z samym faktem przyjścia dziecka na świat, jak i miejscem, w którym ma odbyć się poród. W większości przypadków kobieta dociera szczęśliwie i na czas do odpowiedniego szpitala, może jednak się zdarzyć, że poród rozpocznie się w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego gdy termin rozwiązania się zbliża, warto zwrócić uwagę na pewne objawy, które sygnalizują, że dziecko wkrótce przyjdzie na świat.

Wyraźnym i dającym o sobie mocno znać symptomem, że poród się już zaczął, są regularne skurcze, które odczuwane są przez każdą kobietę inaczej. Mogą przypominać ból kręgosłupa, a nawet bóle menstruacyjne. Gdy skurcze powtarzają się w tym samym odstępie czasu, co najmniej co 5-7 minut, to najwyższa pora udać się do szpitala.

Zwiastunem zbliżających się narodzin może być odejście czopu śluzowego, który niczym korek chroni ujście macicy przed zewnętrznymi czynnikami szkodliwymi takimi jak bakterie, wirusy czy zanieczyszczenia. Zazwyczaj jest on bezbarwny, jednak czasami może być lekko podbarwiony krwią lub nawet brunatny. Może temu towarzyszyć odejście wód płodowych, spowodowane przebiciem worka owodniowego. Również w tym przypadku każda kobieta odczuwa to inaczej, niekiedy może być ono nagłe, a czasami ledwie zauważalne, gdyż wody mogą odchodzić powoli.

Tuż przed porodem może się pojawić złe samopoczucie i towarzyszące mu wymioty czy biegunka. To znak, że poród jest już blisko, a organizm oczyszcza się i przygotowuje do porodu. Niektóre kobiety „na chwilę przed" czują nagły przypływ energii i jeszcze większą potrzebę robienia przygotowań. Należy jednak pamiętać, żeby zbytnio się nie forsować.

Powodem, dla którego kobieta powinna natychmiast udać się do szpitala jest krwawienie z dróg rodnych, które może oznaczać, że coś niedobrego dzieje się z dzieckiem. W niektórych przypadkach zdarza się, że w dniu planowego porodu kobieta nie zauważa u siebie żadnych objawów porodu. Jeśli taka sytuacja nastąpi, to i tak konieczna jest wizyta w szpitalu.

Objawy porodu - jak stwierdzić czy są prawdziwe

Nie zawsze objawy porodu są jednoznaczne, a wielu przypadkach to tylko tak zwany fałszywy alarm. Skurcze przepowiadające często mogą być mylone z faktycznymi skurczami porodowymi, szczególnie, gdy po raz pierwszy zostaję się mamą. Jeśli się nie nasilają i ustępują po ciepłej kąpieli lub krótkim spacerze, to są tylko sygnałem, że organizm kobiety powoli przygotowuje się do porodu.

Dostępne są również w aptece testy „na wody płodowe", które charakteryzują się wysoką skutecznością i są bardzo proste do wykonania. Wystarczy przykleić do bielizny wkładkę w taki sposób, żeby wchłaniała wydzielinę z pochwy. Po kilku godzinach i zastosowaniu się do instrukcji znajdującej się na opakowaniu można prawie ze 100-procentową pewnością stwierdzić czy wody płodowe już odeszły, czy jeszcze nie.

Barbara Olszar

Komentarze do: Objawy porodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz