Szukaj

Jak nauczyć małe dziecko dobrego zachowania?

Podziel się
Komentarze0

Każdy rodzic pragnie, by jego maluszek zachowywał się poprawnie i nie sprawiała problemów wychowawczych. Nie jest to jednak takie proste. Dużym wyzwaniem jest nauczyć malca przestrzegania dyscypliny i dobrego zachowania. Jak tego dokonać? Oto kilka cennych wskazówek.
Chcąc nauczyć dziecko dobrego zachowania postaraj się by:

 • Zauważaj, że dziecko jest grzeczne
Niestety większość rodziców zwraca uwagę na niegrzeczne dzieci. Dopiero kiedy maluch coś napsoci rodzice zwracaj mu uwagę. Postaraj się więc to zmienić. Kiedy widzisz, że twój maluszek jest grzeczny postaraj się to docenić i pochwalić bobasa. Pamiętaj by robić dużo zamieszania jeżeli twój bobas stara się być grzeczny. Takie zachowanie zagwarantuje, że dziecko nie będzie chciało zwracać uwagi na siebie poprzez bycie niegrzecznym.

 • Kara powinna być proporcjonalna do przewinienia
Pamiętaj, żeby karząc maluszka udzielać mu adekwatnej kary. Kiedy na przykład bobas rysuje po ścianie zabierz mu kredki a nie zakazuj oglądania telewizji. Zabierając dziecku kredki maluch łatwiej zrozumie co zrobił źle.

 • Pozwól dziecku przecierpieć naturalne konsekwencje przewinienia
Dziecko powinno się nauczyć ponosić konsekwencje swojego działania. Jest to jedna z ważniejszych lekcji życia. Pamiętaj, by nie próbować chronić dziecka przed konsekwencjami jego działania. Jeśli działanie dziecka było celowe, powinno ono ponieść konsekwencje swoich czynów. Dziecko w takich sytuacjach zazwyczaj cierpi krótko a nauka jest skuteczna.


 • Spróbuj postawić je do kąta
Większość specjalistów uważa, że stawianie do kata dziecka nie jest dobra metoda wychowawczą. Jednak inni rodzice uważają, że to wyjątkowo skuteczny sposób. Plusem stawiania dziecka do kata jest to, że malec spędzając parę minut we kącie w samotności ma czas na ochłonięcie i przemyślenie swojego postępowania.  Do domierzania czasu, który dziecko ma spędzić w kącie lub na krześle warto używać klepsydry. Wytłumacz dziecku, że kara się skończy kiedy piasek się przesypie.


Zasady stosowania kary stawiania do kata:

 • stosuj ja by ukarać dziecko tylko wówczas jeżeli maluch był wielokrotnie ostrzegany przed tego rodzaju zachowaniem
 • dziecko powinno odbierać karę pod okiem rodziców
 • ta sama osoba, która zarządziła kare powinna ja zakończyć

Pamiętaj, że celem karania jest nauka dobrego zachowania , a nie zadawanie dziecku cierpienia. Zwróć również uwagę, by nie nadużywać tego rodzaju kary i nie stanowiła jedyną formę utrzymania dyscypliny.

 • Daj ostrzeżenie
Dobrym sposobem na nauczenie dziecka dyscypliny jest dawanie maluszkowi ostrzeżeń. Jeśli widzisz, że maluch robi coś złego najpierw zwróć mu uwagę i poproś, by tak nie postępował. Jedynie w sytuacjach, które niosą bezpośrednie zagrożenie dla dziecka lub otoczenia konieczna jest natychmiastowa reakcja bez ostrzeżenia.

 • Wytłumacz przyczynę kary
Pamiętaj, by nie karać dziecka bez wyjaśniania mu przyczyny kary. Nawet najmłodsze dziecko potrafi zrozumieć za co zostało ukarane. Pamiętaj jednak, by wytłumaczenie było jasne i krótkie.

 • Karz zaraz po przewinieniu
Małe dzieci mają krótką pamięć. Jeśli chcesz by ukaranie malca wywarło na niego jakiś wpływ postaraj się by karać dziecko bezpośrednio po złym postępowaniu. Tylko wówczas w umyśle malca pozostanie powiązanie między przewinieniem a jego konsekwencjami.

 • Przeanalizuj zdarzenia
Kiedy maluch odbędzie karę warto przeanalizować z nim jego zachowanie oraz konsekwencje. W tym celu zapytaj dziecko,, Dlaczego musiałeś odbyć karę? Starsze dziecko powinno wyjaśnić przyczynę swojego postępowania natomiast młodszemu będziesz musiała wytłumaczyć to sama.

 • Przebacz i zapomnij
Po odbyciu kary przez twoje dziecko twój stosunek do malca powinien wrócić do normalności. Postaraj się odrzucić wszelką urazę i staraj się nie powracać do minionego zdarzenia.


Komentarze do: Jak nauczyć małe dziecko dobrego zachowania?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz