Szukaj

Ssanie kciuka u niemowląt

Podziel się
Komentarze0

Praktycznie wszystkie dzieci w czasie pierwszego roku życia ssą kciuk, niektóre z nich robią to już nawet w życiu płodowym. Ssanie kciuka przez dziecko martwi większość rodziców, którzy za wszelka cenę próbują oduczyć malca tego nawyku. Czy jest to konieczne?Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, że usta dziecka są organem, który pozwala maluszkowi poznawać otaczającą rzeczywistość. Dlatego u większości dzieci można zaobserwować, że w zasadzie każdy nowy przedmiot bobasek wkłada do swojej buzi.

Nim bobas nauczy się chwytać, wcześniej zacznie do usta wkładać swoje dłonie i place. Najbardziej wygodnym i dostosowanym do ssania jest kciuk dziecka. Ssanie palca dostarcza dziecku rozrywki i przyjemności.

Początkowo kiedy bobas zaczyna ssać palca większość rodziców uważa to za zabawną czynność, dopiero wraz z upływem czasu kiedy dziecko wciąż to robi zaczyna wzbudzać to ich niepokój.

Jak pokazują badania rodzice nie powinni martwić się faktem, że ich dziecko ssie kciuk. Obecnie nie ma dowodów, które świadczyły by o tym, że ssanie kciuka ma niekorzystny wpływ na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka.

Powinnaś mieć na uwadze,że większość stomatologów i ortodontów nie uważa, aby ssanie kciuka było przyczyną wadliwego zgryzu u dziecka czy próchnicy. Warunkiem jest jednak to, że maluch zaprzestanie ssania przed ukończeniem piątego roku życia. Wówczas wszystkie zmiany w jamie ustnej wywołane na skutek ssania kciuka cofają się.


Większość specjalistów ssanie kciuka przez najmłodszych uważa za zupełnie naturalną rzecz związaną z prawidłowym rozwojem malca. Co więcej, badania pokazują, że nie powinno się na siłę oduczać  dziecka ssania kciuka. Tego typu zachowanie rozwojowe w większości przypadków samoistnie ustępuje między 4 a 6 rokiem życia. Dzieciom, które ssą kciuk w czasie snu lub w efekcie przebytego stresu znacznie trudniej jest zrezygnować ze ssania niż tym, które robią to, by zapewnić sobie przyjemność.

Specjaliści zwracają uwagę, że rodzice chcąc oduczyć dziecko ssania powinni zachować spokój i cierpliwość. Zbyt gwałtowne i drastyczne oduczanie dziecka ssanie może nie przynieść oczekiwanych efektów, lecz wręcz odwrotnie wywołać jego nasilenie się.

Jeśli zauważysz, że ssanie kciuka pochłania znaczną ilość czasu twojemu bobasowi postaraj się by odwrócić jego uwagę od tej czynności. W tym celu zaproponuj mu zabawę, przy której konieczne jest użycie paluszków, na przykład taką jak ,,Idzie kominiarz po drabinie” lub ,,Sroczka kaszkę warzyła”. Warto również zapewnić dziecku zastępnik, który malec będzie mógł wkładać do buzi zamiast paluszków.

Podsumowując wszystkie informacje na temat ssania kciuka pamiętaj, że jest to naturalne zachowanie dziecka, które wraz z rozwojem malca powinno samoistnie ustąpić. Jeśli jednak wolisz, aby bobas jak najszybciej oduczył się tego odruchu pamiętaj, by uzbroić się w cierpliwość i robić to stopniowo i z wyczuciem.

Komentarze do: Ssanie kciuka u niemowląt

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz