Szukaj

Karmienie piersią

Podziel się
Komentarze13

Karmienie piersią stanowi istotny zdrowotnie element cyklu rozrodczego kobiety. Współczesna wiedza dostarcza coraz więcej danych o laktacji i jej fizjologii oraz znaczeniu dla zdrowia matki i dziecka. Laktacja oddziałuje na bezpośrednie i odległe korzyści zdrowia kobiety i wpływa pozytywnie na funkcje macierzyńskie. Mleko kobiece jest gatunkowo swoistym, aktywnym biologicznie pokarmem, który zapewnia prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka i zmniejsza ryzyko wielu chorób, nie tylko w okresie niemowlęcym, ale także w późniejszych etapach życia.

Karmienie piersią


Stwierdzone na świecie pogarszanie się stanu zdrowia dzieci w pierwszym roku życia, a także wyniki badań dokumentujące ochronną rolę karmienia piersią w zakresie zdrowia kobiet i dzieci spowodowały podjęcie przez światową organizację zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) prac ukierunkowanych na promocję karmienia naturalnego. Opracowano Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece. Kodeks został przyjęty jako obowiązujący dokument na 34 Ogólnym Zgromadzeniu WHO w maju 1981 r. W Polsce w 1992 r. Powstał Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią. Brał on w 2002 r. już po raz dziewiąty czynny udział w Dwunastym Światowym Tygodniu Promocji Karmienia Piersią.

W okresie ciąży matka i dziecko tworzą współbrzmiącą jedność. Organizm matki chroni, odżywia i stymuluje rozwój dziecka. Po porodzie karmienie piersią jest przedłużeniem tych

wzajemnych relacji. Pokarm matki jest nie tylko zwykłym pożywieniem dostarczającym składników potrzebnych do dalszej budowy i rozwoju narządów, zwłaszcza mózgu. Zwiększa także odporność, zapobiega uczuleniu i chorobom, często bardzo poważnym. Dzieciom karmionym piersią nie zagrażają infekcje przewodu pokarmowego, dróg oddechowych i moczowych, zapalenia uszu i migdałków, cukrzyca, a do 15 roku życia mają o połov zmniejszone ryzyko choroby nowotworowej. Im dłużej trwa karmienie piersią tym dzieck uzyskuje lepsze wyniki w testach badających poziom inteligencji i w nauce szkolnej. Osot dorosłe, które były karmione piersią mają mniejsze ryzyko tzw. chorób cywilizacyjnych; nadciśnienia, otyłości, choroby wieńcowej i zawału serca oraz stwardnienia rozsianego. Stan odżywiania matki nie wpływa na jakość pokarmu. Nawet niedożywione kobiety wytwarzają pokarm zabezpieczający potrzeby dziecka.

Karmienie piersią przynosi także korzyści matce. Dzięki niemu następuje szybsze obkur-czanie się macicy po porodzie, co zapobiega utracie krwi i infekcjom. Metabolizm kobiety karmiącej zmienia się na bardziej oszczędny. Lepsza gospodarka żelazem chroni matkę i dziecko przed anemią. W okresie ciąży i karmienia występuje wprawdzie zużycie masy kostnej, jednak jak wskazują badania, po ukończeniu karmienia następuje odbudowa układu kostnego i to na wyższym poziomie mineralizacji niż przed ciążą. Efekt ten utrzymuje się w okresie przekwitania i po menopauzie. Karmienie piersią zmniejsza także ryzyko nowotworów piersi i jajników. Wpływa korzystnie na samopoczucie kobiety, zwiększa jej poczucie własnej wartości i zadowolenie z macierzyństwa.


Najlepiej gdy pierwsze przystawienie do piersi odbywa się zaraz po porodzie, gdy dziecko, leżąc na matce, dotyka jej ciała. Najpóźniej powinno nastąpić w okresie do 2 godzin od porodu. Następne karmienia i ich częstotliwość wynikają z potrzeb dziecka i matki (uczucie przepełnienia piersi).

Wyłączne karmienie piersią, bez dopajania i podawania innego pożywienia, należy utrzymywać przez 6 miesięcy życia dziecka. Nie należy także podawać smoczka, ponieważ zmienia on prawidłowy odruch ssania i może wywołać zaburzenia laktacyjne prowadzące do zaniku pokarmu. W pierwszych miesiącach życia powinno być 8 i więcej karmień na dobę. Przerwa nocna nie może przekraczać 6 godzin.


Po 6 miesiącu można rozpocząć podawanie owoców, jarzyn i ich przetworów, bezglutenowych zbóż (kukurydza, niektóre gatunki gryki, ryż), następnie mięsa. Koło 8 miesiąca można podać gotowane żółtko, a całe jajko w końcu pierwszego roku życia. Każdy nowy produkt wprowadza się pojedynczo i w niewielkiej ilości, podając pierś przed każdym posiłkiem. Do ukończenia 1 roku życia dziecko nie może otrzymywać mleka krowiego czy koziego i produktów z nich pochodzących, zbóż zawierających gluten i owoców cytrusowych, które mogą wywoływać alergię.

W 2 roku życia dieta może zostać znacznie poszerzona przy jednoczesnym utrzymywaniu karmień piersią. Liczba ich zależy od matki i dziecka, nie powinna być jednak mniejsza niż dwa razy na dobę, np. na dzień dobry i na dobranoc. Podawanie piersi do końca drugiego roku życia (zalecenie WHO) zapewnia skuteczną ochronę przeciwinfekcyjną i prze-ciwalergiczną. Odstawienie od piersi nie powinno być nagłe, a rozciągać się na kilka tygodni. Pierś można podawać także po 2 roku życia, jeśli matka to akceptuje.

W czasie karmienia dziecko powinno być całym ciałem zwrócone ku matce i mocno do niej przytulone, a jego buzia znajdować się na wprost brodawki sutkowej. Należy sprowokować dziecko do szerokiego otwarcia ust i w tym momencie ręką, na której spoczywa główka dziecka, nałożyć buzię dziecka na pierś tak, aby uchwyciło nie tylko brodawkę, ale i jak najwięcej jej otoczki. Takie przystawienie do piersi powoduje prawidłowe ssanie i zapobiega bolesności i pękaniu brodawek oraz zastojowi i zanikaniu pokarmu. Pozycja matki może być dowolna - siedząca lub leżąca.

Należy karmić z obydwu piersi, ale za każdym razem jedna pierś powinna być opróżniona do końca (zmiany jakościowe pokarmu w trakcie jednego aktu ssania), a dopiero potem podana ewentualnie druga. Po każdym karmieniu należy rozsmarować na brodawce resztkę pokarmu, co jest najlepszą jej pielęgnacją.

Dieta karmiącej matki powinna składać się z pokarmów, które ona lubi. Jeśli np. nie lubi mleka, nie wolno w imię rzekomego dobra dziecka zmuszać jej do jego picia, ponieważ może to wywołać reakcje alergiczne u matki i u jej dziecka. Karmienie należy utrzymywać, gdy zachoruje dziecko lub matka. Lekarz leczący matkę ma obowiązek dobrać takie jej leczenie, które będzie bezpieczne dla dziecka. Nie istnieją także, poza ciężką chorobą psychiczną, niewydolnością krążenia IV stopnia i narkomanią, przeciwwskazania do karmienia piersią. Względnym przeciwwskazaniem jest aktywna gruźlica, zakażenie HIV i okres wiremii wirusowego zapalenia wątroby.

Nie jest także prawdą tzw. brak pokarmu. Mleko wytwarza się automatycznie jako skutek ssania. Matka wytwarza tyle pokarmu, ile potrzebuje dziecko przekazujące przez częstotliwość ssania swoje zapotrzebowanie. Im częściej i intensywniej ssie, tym tkanka gruczołu sutkowego wytwarza więcej pokarmu.

Źródło: "Naturalne planowanie rodziny, (red. M. Troszynski), Warszawa 2005.

Komentarze do: Karmienie piersią (13)

Ewusia
Ewusia 27-06-2012 22:42

Ale ściema

2

Jaaasne, nieprawdą jest brak pokarmu u matki? Mam przynajmniej 5 przykładów z życia wziętych, kiedy mama bardzo chciała karmić swoje dziecko piersią, ale niestety miała śladowe ilości mleka i nie udało się. Uwielbiam tak... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
dagadana
dagadana 17-02-2010 12:32

A przy przeziębieniu?

1

Wiadomo, karmienie piersią jest dobre i dla mamy, i dla dziecka. Gorzej, jak karmiącą mamę dopada jakaś choroba, choćby głupie przeziębienie... Bo w grę wchodzą wtedy jedynie naturalne metody leczenia, bo wszystko inne m... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
ola
~ola 30-05-2007 15:36

Nie zgadzam się

6

dane zamieszczone w powyzszym artykule są bardzo nieaktualne i niezgodne z obecnym stanem śwoatowej wiedzy w zakresie zywienia i pielęgnacji niemowląt. nie radzę stosowania się do tych rad.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
pocket
~pocket 13-06-2007 18:47

coś w tym jest

1

jasne że samo karmienie piersią nie zapobiega chociażby chorobom cywilizacyjnym... ale zmniejsza ryzyko wystąpienia np otyłości a to chyba dość istotne:) "Naukowcy z Monachium dodali jeszcze jeden ważny argument: k... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
przyszła mama
~przyszła mama 08-04-2007 23:41

karmienie-naturalna antykoncepcja??

2

wielokrotnie słyszę opinię,że kamienie piersią to naturalna antykoncepcja. czy to fakt? spodziewam się dziecka i zamierzam karmić-ale czy uchroni mnie przed kolejną ciążą dopuki będę karmiła? alternatywnie jaką wybrać me... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze